Ganoderma lucidum'un MDA-MB-231 ve MCF-7 insan meme kanseri hücre hatlarında hücre çoğalması üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of cell viability effect of ganoderma lucidum on MDA-MB-231 and MCF-7 human breast cancer cell lines
- Tez No: 614867
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRKAN YAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Meme kanseri özellikle kadınlarda en sık görülen kanser tipidir. Bu durum tedavide yeni yaklaşımların oluşturulması gereğini doğurmuştur. Bu çalışmada Ganoderma lucidum (GL)'un MDA-MB-231 ve MCF-7 meme kanseri hücre hatları üzerindeki antiproliferatif ve apopitotik yolaklar üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada, GL'nin antiproliferatif etkisini belirlemek için MDA-MB-231 ve MCF-7 meme kanseri hücre hatları üzerine 5 µM–100 µM konsatrasyon aralığında GL uygulandı. Sitotoksik aktiviteleri 24, 48 ve 72. saatte hücre canlılık testi (MTS) ile belirlendi. Klonojenik test ile GL'nin meme kanseri hücrelerinde hücre kolonisi oluşumu üzerine etkisi belirlenirken, western blot yöntemi ile de apopitotik yolak üzerine etkileri değerlendirildi. MTS sonuçlarına göre MDA-MB-231 hücre hattında GL'nin 20 µM-100 µM konsantrasyon aralığında hücre canlılığını önemli oranda azalttığı, MCF-7 hücre hattında 20 µM ve 40 µM konsantrasyonlarda hücre canlılığını önemli oranda azalttığı, 80 µM ve 100 µM konsantrasyonlarda hücrelerin tamamen öldüğü bulundu. Klonojenik test sonuçlarına göre GL'nin MDA-MB-231 hücre hattında 12 µM, MCF-7 hücre hattında 12,5 µM konsantrasyonlarda hücre koloni oluşumunun %50'sini inhibe ettiği belirlendi. Her iki hücre hattı için de GL'nin kaspaz-8, kaspaz-9 ve PARP ekspresyon düzeyinde düşüşe, kesilmiş (aktif) kaspaz-8 ve kesilmiş (aktif) kaspaz-9 ekspresyon düzeyinde ise artışa neden olduğu ve böylece kanser hücrelerini hem intrensek hem de ekstrensik apopitotik yolakla ölüme götürdüğü belirlendi. Sonuç olarak GL'nin meme kanseri tedavisinde alternatif bir terapötik ajan olarak kullanılabileceği, ancak bu konuda ileri araştırmaların yapılması gerektiği kanaatine varıldı. Anahtar Kelimeler; MDA-MB-231, MCF-7, Ganoderma Lucidum, Hücre proliferasyonu, Apopitoz
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer, especially in women. This situation necessitated the creation of new approaches in treatment. In this study, we aimed to research the effect of Ganoderma lucidum (GL) on anti-proliferative and apoptotic pathways in MDA-MB-231 and MCF-7 breast cancer cell lines. In order to determine the antiproliferative effect of GL, GL was applied in the concentration range of 5 µM-100 µM on MDA-MB-231 and MCF-7 breast cancer cell lines. Cytotoxic activities were determined by cell viability test (MTS) at 24, 48 and 72 hours. The effect of GL on cell colony formation in breast cancer cells was determined by clonogenic test, while the effects of GL on apoptotic pathway were investigated by Western blot method. According to MTS results, it was found that GL significantly reduced cell viability in the concentration range of 20 µM-100 µM in the MDA-MB-231 cell line. GL significantly reduced cell viability in the concentrations of 20 µM ve 40 µM and completely dead concentrations of 80 µM and 100 µM in the MCF-7 cell line. According to the clonogenic test results, it was determined that GL inhibited 50% of cell colony formation at 12 µM concentrations in MDA-MB-231 cell line and 12.5 µM concentrations in MCF-7 cell line. For both cell lines, GL caused a decrease in caspase-8, caspase-9 and PARP expression levels, and an increase in cleaved (active) caspase-8 and cleaved (active) caspase-9 expression levels and thus it was leading to death by both of intrinsic and extrinsic apoptotic pathways. In conclusion, we consider that GL may be used as an alternative therapeutic agent in the treatment of breast cancer however, further research is required. Key words; MDA-MB-231, MCF-7, Ganoderma Lucidum, Cell proliferation, Apoptosis.