Akraba evliliği tutum ölçeği: Metodolojik bir çalışma
Endogamy marriage attitude scale: A methodological study
- Tez No: 614884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı bireylerin akraba evliliklerine yönelik tutumlarını değerlendirmede kullanılacak Akraba Evliliği Tutum Ölçeği'ni geliştirmektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma metodolojik tipte bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Erzincan ili Merkez aile sağlığı merkezlerine kayıtlı bireyler (N= 231.511); örneklemini ise bu aile sağlığı merkezleri arasından kura ile seçilen 6 aile sağlığı merkezine kayıtlı, araştırmaya katılmaya gönüllü 330 birey oluşturdu. Verilerin toplanmasında,“Birey Tanıtım Formu”ve“Akraba Evliliği Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Bulgular: Yapılan faktör analizi sonucunda KMO değerinin 0,867 olduğu ve örneklem sayısının faktör analizi için uygun olduğu belirlenmiştir (KMO>0,500).
Özet (Çeviri)
Aim: The objective of this study was developing the Endogamy Marriage Attitude Scale. Material and Method: The study is methodological. The universe of the study consisted of individuals who were living in Erzincan Central. The universe of the study consisted of individuals who were enrolled in Erzincan Central district family health centers and the sample of the research consisted of 330 individuals who were enrolled in six family health centers selected by draw from there and agreed to participate in the study voluntarily. The data were collected with the“Individuals Introductory Form”and“Endogamy Marriage Attitude Scale”. Findings: Kaiser Meier Olkin (KMO) analysis was performed to determine the availability of the scale for the size of participants.