Ege Üniversitesi Süyo (HOMA) dalyanındaki balık avlama yöntemleri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 6148
  2. Yazar: RAŞİT GURBET
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA G. ALPBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada Ege Üniversitesi SÜYO Dalyanı' nda 1988 sezo nunda uygulanan, avcılık yöntemleri incelenmiştir. SÜYO Dalyanı' nda Kefal türleri (Topan kefal, Ma vraki kefal,,. Altınbaş kefal, Ciran ke fal), Levrek, Çipura (Lidaki) ve Yılan balıklarının avcılığı yapıl maktadır..., Kefal. türleri, Çipura (Lidaki) ve Levrek balıkları.için uzatma ağlar, Kefal balıkları için kargılı ağlar ve Yılan balıkla rı için p.inter ağları kullanılır. Parake'a yont emi. dalyanda kulla nılmamaktadır.-.. Dalyan alanının, sığ olması nedeniyle uzatma. ağların yüksek liği 4.5 - 5.5 fanyadır. Pint erler yedi adet çember yardımı ile: bir tünel gibidir. SÜYO Dalyanı* nda ortalama 2000 adet. pinter kullanıl maktadır. Dalyan içerisinin derinleştirilerek, göz açıklığı ve seçi ciliği üstün ağlar yapılarak dalyan veriminin daha. da artt'ırılabile- ceği Söylenebilir»
Özet (Çeviri)
IV In this study, fish catching methods that have been used at Kagean Univercity SUYO lagoon in the capture season of 1988 is investigated. Species of the Mugils (Mugil cephalus, Mugil auratus, Mugil saliens, Mugil capito),Sea bass(Dicentrarchus labrax), Sea bream (Sparus aurata) and eels (Anguilla anguilla) have been catering in SUYO Lagoon. The nets for Mugils, Sea breams and Sea basses are gill nets, also only: for the Mugils veranda nets and for eels are fyke nets. The method of long line haven't been used in lagoon. Because of the: shallownees of the lagoon, the night of gill nets are about 4.5 - 5.5 ffiesh wide. Fyke nets are likelihood tunnel with the help of seven rings. The fyke nets that Tjsed in. la goon are about 2000. The production of lagoon would be. better, by making the lagoon area deeper and using better fish catching methods and appo- ratus.