Konya müze ve evlerinde bulunan gelinlikler (2 cilt)
The Wedding dresses which are found in the museum and houses of Konya
  1. Tez No: 61500
  2. Yazar: NURTEN SERT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUKADDES ELİBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
n ÖZET Araştırmada“Konya Müze ve Evlerinde Bulunan Gelinlikler”konu olarak seçilmiştir. Türk toplumunda düğün törenlerinde giyilen gelinlikler, geçmişte olduğu gibi günümüzde de önemini kaybetmeden giyilmeye devam etmektedir. Amaç beyaz gelinlik öncesi giyilen geleneksel gelinliklerin model, kesim, kumaş, dikiş astarlama teknikleri ve süsleme özelliklerini yeni ve gelecek nesillere tanıtıp belgeleyerek bu mutlu günün giysilerini yaşatmaktır. Konya İslam Türk Eserleri (Etnografya) Müzesi'nden gelinlik olarak giyilen 2 adet etek-bluz, 2 adet etek ceket; Konya Koyunoğlu Müzesinden 1 adet etek-bluz; Konya evlerinden gelinlik olarak giyilen 1 adet işlik-şalvar, 1 adet cepken-işlik- şalvar, 4 adet etek bluz, 3 adet entari, 1 adet entari ceket olmak üzere toplam 1 5 adet gelinlik örneği araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırma; giriş bölümü, Türk giyiminde gelinlik, örnekler, değerlendirme ve tablolar, karşılaştırmalar, sonuç ve öneriler, bibliyografya, örnekler listesi, karşılaştırmalar listesi, fotoğraflar listesi ve çizimler listesi şeklinde bölümlerden oluşmuştur. Araştırmanın giriş ve Türk giyiminde gelinlik bölümlerinde; ulaşılabilen kaynaklarla gelinlik hakkında bilgiler, düğün ve evlenme adetleri, bölgelere göre gelinliklerin özelliklerinin açıklamalarına yer verilmiştir. Örnekler bölümünde gözlem fişleri aracılığı ile her örneğin model, kesim, kumaş, dikiş, astarlama teknikleri ve süsleme özellikleri belirlenmiştir. Gelinliklerin fotoğrafları 1/5 ölçek ile çizilen kalıp çizimleri hazırlanmıştır. 1/1 ölçek ile hazırlanan kalıp çizim ve süsleme desenlerinden oluşan katalog, Cilt II de yer almıştır. Gelinliklerin özelliklerine uygun tablolar hazırlanmış ve gözlem fişlerine bağlı kalarak değerlendirmeleri yapılmıştır. Karşılaştırmalar bölümünde, farklı bölgelerin gelinlik fotoğrafları ve özellikleri belirtilerek karşılaştırmalar yapılmıştır. Beyaz gelinlik öncesi giyilen gelinliklerde model, kesim, kumaş, dikiş, astarlama teknikleri ve süsleme özellikleri bakımından diğer giyimlerden daha farklı özelliklerinin bulunduğu tesbit edilmiştir. Araştırmanın sonucuna uygun bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY In this research, the wedding-dresses which are found in the museum of Konya and houses of Konya have been chosen as the subject. The wedding-dresses that had been worn in Turkish community at the wedding ceremonies have also been putting on without losing their importance in our -time. The traditional wedding- dresses which had been worn prior to the white wedding-dresses should be introduced to the next generations through documentation showing their style, cutting, material, sewing, lining techniques and ornamentation characters in order to keep alive that happy day. Two skirt and blouses, two skirts and jackets which had been worn as wedding-dresses from The Museum of Konya Islamic-Turkish Works (Ethnology Museum) and one dress and baggy trousers, one jacket with slit sleeves-dress and baggy trousers, four skirt-blouses, three dresses, one dress and jacket from Konya houses, totally 15 examples of wedding-dresses have been included in the study. This study consists of some chapters like, examples of wedding-dresses in Turkish fashion, evaluation and tables, comparisons, result and suggestions, bibliography, examples lists, photos list and drawings list. In the study, with the help of available sources some information about the wedding-dresses, wedding ceremonies and traditions with the peculiarities connected with the regions have been stated in the chapters of introduction and wedding-dresses in Turkish fashion. In the examples chapter, with the help of observation cards, each example is stressed with its model, cutting, material, sewing, lining techniques and pattern drawing. The photos of wedding dresses have been prepared with a scale of 1/5 and pattern drawings are also included. The pattern drawing prepared with a ratio of 1/1 and the decoration designs that form the catalogue take place in volume 2. Some tables have been made suitable to the features of the wedding-dresses and some evaluations have been made in connection with the observation cards. In the comparison chapter the photos of wedding dresses taken from different regions have been compared by stressing their characteristics. It is determined that the wedding-dresses worn before white dresses had distinct peculiarities from other clothing styles with their models, cuttings, materials, sewing and lining techniques. Some suggestions have been made appropriate for the result of the research.