Konya Merkez müzelerinde bulunan yeleklerden örnekler (2 cilt)
Waistcoat samples found in Konya Central museums
  1. Tez No: 61501
  2. Yazar: FİGEN KELLECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUALLA SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
11 ÖZET Türk kıyafetleri arasında büyük önem taşıyan yelekler, bir dış giyim parçasıdır. Konya Müzelerinde bulunan 22 örnek ile yapılan bu araştırmada geleneksel giysilerimiz içerisinde yer alan yelekler, in celenerek gruplandırılmış ve süsleme özellikleri belirtilmeye ça lışılmıştır. Bugün uluslararası moda dışında tasarımcılar, kendi kül tür ve zevklerinin eseri olan geleneksel kıyafetlerden yeni kreasyonlar oluşturarak halkın beğenisine sunmuşlar ve bu sayede eski kıyafet kültürünün yaşamasına katla sağlamışlardır. Bu çalışmada yelek örnekleri, bir bilim disiplini içerisinde ele alınarak incelenmeye çalışılmış ve konu ile ilgilenenlere bu çalışmanın kaynak teşkil edeceği düşünülmüştür. Araştırmanın giriş bölümünde, araştırmanın amacı, sının, önemi ve araştırmada izlenen metotlar açıklanmıştır. İkinci bölümde“Türklerde Giyim”başlığı altında Türk giyimi dönemlere ayrılarak bilgi verilmiş; üçüncü bölümde ise Türk giyim kuşamında yeleklerinin tanımı ve yeleğin tarihçesi anlatılmaya çalışılmıştır. Örnekler bölümünde gözlem fişleri arcılığı ile incelenen yeleklerin özellikleri tablolara dökülmüş ve bilgisayar ortamında gra fikleri hazırlanmıştır. Araştırmanın son bölümünde, yazılı kay naklardaki tanımlar ile grafik verilerinden bir sentez yapılarak yelekler hakkında genel bir sonuca varılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY Waistcoats, which are situated in an important place among the Turkish suits, era ex-wearing parts. In this study performed by using 22 samples in Konya mu seums, the waistcoats which are situated in our traditional wears were researched and classified; and their adorning characteristics were tried to be mentioned. Today, designers have introduced new creations which belong to people apart from the international fashions and that's why, they have provided the culture of the old costumes to be alive. In this study, samples of waistcoats were tried to be researched by handling them in scientific discipline and it was thought that this study would be a kind of source for those who are interested in this subject. Researching started with introduction section and scope, limit and importance of researching and methods followed in researching were explained in this section. In the second section, Turkish costumes divided the periods under the title of“History of Turkish Costumes”. In the third section, waistcoats and their kinds in Turkish garments were introduced and history of waistcoats was indicated generally. Wa istcoats information checked by observation counters in models sec tion and this information was drawn on the panels and graphics were prepared by computer. In the last section of researching, it has been tried to conclude something about the waistcoats by synthesising the graphic date along with the descriptions in written sources.