Çumra ovasının hidrografik durumu ve KOP (Konya Ovası Projesi) ile ilişkisi
Hydrographic position of Çumra and it's relation with KOP
- Tez No: 61503
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Çalışma sahası, büyük Konya kapalı havzasının güney kesiminde yer alır.Çumra ası düz ve düze yakın hafif dalgalı bir topografya arz eder.En önemli morfolojik iteler dalgalı ova tabanı ile Kuvaterner gölünün bakiyesi olan Hotamış Gölüdür. Jeolojik açıdan, Çumra ve çevresinin en alt kısmını nıetamorfik kristalen kütleler Kretase yaşlı ofiolitik seriler teşkil eder.Bunların üzerinde Miosen ve Pliosen akalarından müteşekkil karasal Neojen formasyonları yaygın olarak görülür. Konya- mra havzasında Miosen-Pliosen formasyonlarının kalınlığı 25()m.yc ulaşır. Bu imlerin üzerine ise Pleistosen yaşlı sedimanler oluşuklar yanal geçişli olarak ir.lin üstle ise I lolosen yaşlı Çarşamba formasyonu bulunur.(MTA-l992). Çumra Ovasında Orta Anadolunun karasal iklimi hakimdir.Sıcak ve kurak yazlar unda,kışlar soğuk ve kar yağışlıdır..20 yıllık ortalamalara göre ortalama sıcaklık 10.8 ortalama minimum sıcaklık 4,7 °C, ortalama maksimum sıcaklık ise 17,5 °C r. Yıllık ortalama yağış miktarı 323.1 mm.,nisbi nem ise ortalama % 67'dır.Hitki Lîsü step formasyonlarıdır. Çumra ve çevresinde alüvyal topraklar,kahverengi topraklar,hidromorfik alüvyal raklar ve regosol topraklar hakimdir.Bunlar arazide I'den VIlFe kadar çeşitli ıflara ayrılmıştır.(Secerli,L.-1 973). Çumra Ovası, yeraltı suları bakımından Türkiye'nin sayılı ovalarm- ıdır. Tarımda sulamanın %90 ı yeraltı suyundan ve Çarşamba Çayından lanmaktadır.Ovada su taşıyan jeolojk teşekküller Neojen kalkerler ile Pliosen ve vyonun kumlı ve çakıllı seviyeleridir. Ovanın orta kesimlerinde alttaki Neojen kerleri ile üstteki kalın ve devamlı Pliosen killerine bağlı olarak su taşıyan birimler ınçlı akifer özelliği gösteririlerÇumra Ovasında toplam yeraltı suyu beslenimi 383.2x1 06 m3/yıl,boşalımı ise.7.6x1 06 m3/yıT dır.Ovada boşalmanın % 80'i emniyetli verim olarak kabul ilmektedir.Böylece Çumra Ovasında yılda 294x1 06 m3 suyun yeraltı suyu rezervuarlarından çekilebileceği kabul edilebilir.Çumra Ovasında yeraltı suyu,özgül bi,statik seviye ve su kalitesi bakımından işletmeye uygundur. Ovada 1700'den fazla sondaj kuyusu açılmıştır ve bunlarla 70000 hektar arazi sulanmaktadır.( DSİ- 1996). Çumra Ovasında mevcut su kaynaklarının yetersiz kaldığı sahalarda Konya /alan Projeleri (KOP) devreye girmiştir. Projenin çok büyük bir kısmı Çumra Ovasını kappsamaktadır.KOP dahilinde yaklaşık olarak 2.020.000 hektar arazi lanmıştır.Projenin nihai gelişmesinde ovada yaklaşık 5.500.000 dekar alan lanacaktır. Bunun sonucunda hububat üretimi 1.5 katına,pancar üretimi 4 katına çıkacaktır.KOP'nin milli gelire katkısı 1989 fiyatlarıyla yılda 165 milyon dolar ıcaktır. IH
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Its arca is located in the south of big Konya closed catchment area.Çuınra plain shows a bit rough and almost plain topographical structure.The most important morphological unit is the wavy plain bottom with Hotamış lake,wich is the remaining part of Kuaterncr lake. When studied geological ly,the lowest part of Çumra and its surrounding consist of mctamorphological crystal bolcks and old ofiolitic scries of Kretasc.Terrestrial Neojen formations, which are on Mioscn and Plioscn layers.are widely observed in the area.Miosen-Pliosen formations somatimes thicken to 250 metres in Konya-Çumra catchment arca.And old Pleistosen sedimenters are found as lateral transition on these units.OId Holosen Çarşamba formations is situated on the top. The terrestrial climate ol" the Middle Anatolia dominates in Çumra plain. Besides the hot and dry summers,it is cold and snowy in winters.The average heat is,according to the perioda of 20 years, 10,8 C,minimum 4,7 °C and maximum 17,5 °C.Annual rainfall is 323.1 mm. and average humidity is 67% relatively.PIant cover is in step formation. Alluvium,brown,hydromorphic alluvium and regosol lands dominate in Çumra and its surrounding.These have been classified in different classes which range from I to VIII. Çumra plain is one of the most considerable plains in Turkey in point of underground waters.The 90 % of the irrigation is provided from the underground waters and also from the Çarşamba stream in the area.The geological units which carry water in the plain arc Neojen limestones and Pliosen and alluvium soil and pebbles.The units which carry water show a pressured structure, which is connected with the lower Neojen limestones and also upper thin and constant Plioscn clay in the middle parts of the plain. Total annual underground water nourishment in Çumra plain is 383,2 x 10 nr'' and 367,6 xlO nv of run out in a years time. 80% of it is accepted as safe yield. So,the fact that annual 294x10 m of water can be supplied from the underground water iiiireservoir is acceptable. It is suitable to run the underground water when considered in point of water quality,nct amount flow,and static level. More than 1700 wells, which 70.000 hectares of land is irrigated with,were sank in the plain. If the present water sources become insufficient,KOP (The Project of Konya Plains)will come into force.The greatest part of the project includes Konya plain. KOP has irrigated approximately 2.020.000 hectares of land. Moreover,5.500.000 da.of land will be irrigated in the project.In eonclusion,grain production will increase one and a half time,and beet production four times of its normal amount.According to the prices in 1989,thc contribution of KOP to our national income is annual 165 million dolar. IHI