Örgütlerde yabancılaşmaya ilişkin teorik ve uygulamalı bir çalışma
A Theoric and practicas study regarding the fact of alienation in organizations
- Tez No: 61504
- Danışmanlar: PROF.DR. M. ŞERİF ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Günümüz insanı kendinden bağımsız ve hızlı bir şekilde değişen bir dünyada yaşıyor. Öyle bir dünya ki; bireyi kendi çarkı içinde istediği her şekle sokabiliyor. İnsan işte böyle bir yapıda hayat mücadelesi vermeye ve kendini bu yapı içerisinde en fazla faydayı verebilecek bir çaba içerisinde hayatını sürdürmeye çalışıyor. İnsanlar genelde örgütler içerisinde varlıklarını sürdürmektedirler. Örgütler ise, kendilerine göre amaçları ve bu amaçlarına ulaştıracak belirli ilke ve kuralları olan birer yapısal süreçtirler. Bireyler örgütün bu değişmez yapısı içerisinde kendi amaçlarıyla örgütün amaçlarını uyumlaştırmak zorundadırlar. Aksi takdirde ortaya ne örgütün nede örgüt bireyinin hiçte kabul edemeyecekleri olumsuz sonuçlar ortaya çıkacak ve bu durum ise örgütün verimli ve etkin çalışmasını engelleyecektir. İşte bu sonuçlardan biri de yabancılaşma olgusudur. Yabancılaşma, genel olarak; kişinin kendinden, değerlerinden, kurumlardan ve toplumsal oluşumlardan uzaklaşması halidir. Örgütler açısından yabancılaşma ise; örgütteki bireylerin örgüt kurallarına, yapılarına ve ilişkilerine uzaklaşması durumudur. Bu çalışmanın amacı; örgütlerde ortaya çıkan yabancılaşmayı gerek çevresel etmenler ve gerekse örgütsel etmenler açısından saptamak ve bunların giderilmesine yönelik önerilerde bulunmaktır. Bu amaçla yabancılaşma ile ilgili kavramlar, yabancılaşma kavramı ve kapsamı, örgütlerde yabancılaşmanın temel etmenleri ve örgütlerde yabancılaşmanın türleri, örgütlerde yabancılaşmanın yönetimi ve örgütlerde yabancılaşmanın önlenmesi, çözümlenmesi veya işlevsel hale getirilmesinde kullanılabilecek başlıca yöntemler ele alınmıştır. Ayrıca, konunun daha kapsamlı algılanabilmesi amacıyla teorik yapı ile beraber örgütlerde yabancılaşmaya neden olan çevresel ve örgütsel etmenlerin sanayi işletmelerinde karşılaştırmalı uygulamasına da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET (ABSTRACT) Today's people have been living in the world that is independent from then and the world is changing very rapidly. The effects of the world an people cause to shape the people. In this point, the people resist to all these conditions and they try to live in this environment to get more benefit. Usually, the people are in some organizations.Besides, these organizations have their own purposes and principles to reach their aims. Also, it can be called structured process. The people who are in unchangeable organizations are to co-ordinate their aims and the organizations' purposes each other. Otherwise, some negative results can be created and these results cannot be accepted by individuals and organizations. As a result, these factors affect organizations productivity and working environment very badly. If we like to indicate one of these negative results, it is alienations. In general term, we can define the alienation as escaping people from them, their belief system, their organizations and their social area. If we like to explain this concept in term of business field alienation means people being in organizations resist on organizational principles, structures and relations ships. This study is to determine then alienation factors which are created by organizations and environment circumstances and it is to make recommendations to solve that problem. For this purpose, some main methods were applied to build functional ways to solve organizations allocations matters in organizations. It includes allocation concept, basic factors for this problem, the types of alienation matters management of this alienation crisis and protecting this problem for all organizations. Besides that, to understand this study very well primarily and secondary research was done to present factors which create alienation in organizations.