Radius alt uç kırıklarına eşlik eden ulna stiloid kırığının el bileği fonksiyonel sonuçlarına etkisi
The effects of ulna styloid fracture on the functional outcome of the wrist following concomitent distal radius fractures
- Tez No: 615062
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ABDÜLKADİR BACAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş: Distal radius kırıkları üst ekstremitenin en sık görülen kırıklarıdır. Bu kırıklara %44-65 oranında ulna stiloid kırıklarının eşliği ettiği bilinmektedir. Distal radius kırıkları cerrahi veya konservatif olarak tedavi edilirken, ulnar stiloid kırıklarının tedavisi çoğunlukla konservatif kalmaktadır. Ulnar stiloid kırıkları distal radioulnar eklem(DRUE) instabilitesi, trianguler fibrokartilaj kompleksi (TFKK) yırtığı ve el bileği ulnar taraf ağrısı gelişimine neden olabilmektedir, ancak fonksiyonel sonuçlara etkisi tartışmalıdır. Bu çalışmamız, distal radius kırıklarına eşlik eden ulna stiloid kırıklarının tedavi sonrası el bileği fonksiyonel sonuçlarına etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Hastalar ve yöntem: Bu çalışmada Ocak 2014- Eylül 2018 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde radius distal uç kırığı nedeniyle tedavi görmüş en az 1 yıllık takip süresi olan 81 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Bu hastalar konservatif ve cerrahi tedavi edilmiş, ulna stiloid kırığı varlığı veya yokluğu özelliklerine göre 4 gruba ayrılarak değerlendirilmeye alındı. Hastaların demografik bilgileri, El bileği AP/Lateral grafide radyolojik değerlendirmeleri, el bileği EHA'ları, kavrama gücü, VAS, MAYO, DASH skorlamaları ile el bileği fonksiyonları değerlendirildi. Ayrıca ulnar taraf ağrı yakınması olan hastalar MR görüntüleme ile DRUE ve TFKK yaralanması açısından değerlendirildi. Bulgular: Hastaların 35'i (%43.2) erkek, 46'sı (%56.8) kadın olup yaş ortalaması 53.14(21-74) yıldır. Gruplar arası yaş (p=0.167) ve takip süresi (p=0.1) açısından fark saptanmamıştır. Konservatif (grup 1 ile grup 4) hasta grupları ulnar stiloid kırığı ile kırık olmayanlar açısından değerlendirildiğinde DASH( P=0.048) dışında diğer tüm parametrelerde anlamlı istatistiksel fark bulunmamıştır, cerrahi (grup 2 ile grup 3) arasında değerlendirilen parametreler açısından herhangi bir fark saptanmamıştır. Ulna kırık lokalizasyonu (ulna üç ve taban) açısından gruplar arası, cerrahi ve konservatif tedavi yöntemleri arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Fakat alınan tedavi gözekmeksizin değerlendirildiğinde ulna stiloid kırığı olmayanlarin ekstansiyon hareketleri açısından değerlendirildiğinde ulna taban kırığı olanlara göre daha ıyı sonuç saptanmıştır. (P=0.02). Sonuç: Çalışmamızda konservatif tedavi gören ulna stiloid kırığı olan ve olmayan distal radius kırıklı hastalarda ulna stiloid kırığı varlığı klinik anlamda fark yaratmasa da DASH skorlarında istatistiksel fark bulunmuştur. Cerrahi hastalarda ise stiloid kırığı varlığı önemli bir fark yaratmamıştır. Çalışmanın bütünün değerlendirmesinde distal radius kırıklı hastalarda ulna stiloid kırığı varlığının ve lokalizasyonunun; el bileği ağrısı veya el bileği fonksiyonu açısından etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: Distal radius fractures are the most common fractures involving the upper extremity. A reported 44-65% of these fractures occur comcomittantly with ulnar styloid fractures. Whereas distal radius fractures are treated both surgically and conservatively, almost all ulnar styloid fractures are followed up convervatively. Ulnar styloid fractures are known to be related to radioulnar instability, Traiangular fibroartilage complex(TFCC) tear and and ulnar side wrist pain However, its impact on wrist function is controversial. The purpose of this study is to ascertain the effect of ulnar styloid fractures on wrist function following distal radius treatment. Methods: 81 patients treated surgically or conservatively for an Isolated distal radius or distal radius and ipsilateral ulnar styloid fracture with atleast 1 year follow up were included in the study. The study was planned and executed retrospectively to include patients treated for distal radioulnar fracture at Dokuzelyul university teaching hospital between january 2014 to september 2018. The patients were seperated into 4 groups to include patients treated conseratively or surgically for distal radius, with or without Ulnar styloid fracture. Evaluated parameters include; Patient demographic data, radıo-ulnar parameters as determined on AP/lateral X-ray graphs, wrist ROM, Patient rated outcomes; VAS, MAYO wrist and DASH scores and Hand grip. MRI scans of patients with symptomatic ulnar side wrist pain were also evaluated. Findings: The Patients consist of 35(43.2%) male, 46(56.8%) female with an age average of 53.14(21-74). There was no significant difference between the grup in terms of age(p=0,167) and follow up time 22.01(p=0.1). Statistical difference in DASH scores (P=0.0.48) was noted among the konservatively treated groups(group 1and 4), whereas there was no difference in the surgical groups(group 2 and 3) in all parameters. The localization of ulnar styloid fracture( no fracture, tip and base fracture) reveal no difference among the groups. However, not taking into consideration the modality of treatment(conservative or surgical), subgroups without ulnar stiloid fractures reveal better results in terms of extension than those with ulna base fractures. Conclusion: In as much as a significant difference in DASH score was found among the conservative group when compare in terms of fracture or not of the ulnar styloid, the difference is negligibly small. No difference in any of the parameters was found among the surgical group. We concluded that the presence or not of ulnar styloid fracture in patients with distal radioulnar fracture does not impact ulnar side wrist pain or wrist function.