Ortaokulda öğrenim gören öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutumlarının sosyalleşme üzerine etkisinin incelenmesi
An investigation of the effects of physical education and sport lesson attitudes on socialization for secondary school students
- Tez No: 615093
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Belirli bir grubun veya toplumun yaşam şeklinin öğrenilmesi, aynı zamanda da karşılıklı iletişim süreci sosyalleşme olarak nitelendirilmektedir. Bu öğrenme sürecinde toplumdaki belirli davranışlar birey tarafından kişiselleştirilir ve birey o gruba veya topluma ait bir kimlik geliştirmiş olur. Bu çalışma, ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi dersine ilişkin tutumları ile sosyalleşmeleri arasındaki ilişkiyi bazı demografik özellikler ve çeşitli değişkenler açısından inceleyerek oluşan tutumların öğrencilerin sosyalleşmesi üzerine etkisinin olup olmadığını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 2018-2019 eğitim- öğretim yılında Kayseri ili Kocasinan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı üç farklı devlet okulunda 5, 6, 7 ve 8.sınıflarında eğitim-öğretim gören toplam 840 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise evrenden tesadüfi yöntemle seçilen 388 kız (%46,2) ve 452 erkek (%53,8) olmak üzere 840 gönüllü öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğrencilerin bazı sosyo-demografik ve spora ilişkin bilgilerinden oluşan 11 soruluk kişisel bilgi formu, Demirhan ve Altay (2001) tarafından geliştirilen 24 maddelik Beden Eğitimi Dersi Tutum Ölçeği ile spor ve sosyalleşme düzeylerini belirlemek amacıyla Şahan (2007) tarafından geliştirilen 35 maddelik Spor ve Sosyalleşme ölçeği kullanılmıştır. Ölçeklerin geçerlilik ve güvenirlilik seviyeleri oldukça yüksek düzeydedir. Beden Eğitimi ve Spor Tutum Ölçeği Cronbach alfa değeri 0,93, Spor ve Sosyalleşme Ölçeğinin Cronbach alfa değeri ise 0,84 olarak bulunmuştur. Verilerin analizi SPSS 20.0 paket programı ile değerlendirilmiştir. Verilerin sonuçlarının parametrik olarak değerlendirilip değerlendirile- meyeceğini yordamak için çarpıklık basıklık durumlarını yansıtan Shapiro-Wilk testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The socialization is considered as the process within learning the lifestyle of a particular group or society and the process of mutual communication at the same time. In this learning process, certain behaviors in the society are personalized by the individual and the individual develops an identity belonging to that group or society. This study was carried out to investigate the relationship between secondary school students' attitudes towards physical education lessons and their socialization through some demographic characteristics and various variables and to determine whether the attitudes have an effect on the socialization of students. The population of the study consists of a total of 840 secondary school students studying in the 5th, 6th, 7th and 8th grades of three different public schools of Kocasinan District National Education Directorate in Kayseri in 2018-2019 academic year. The sample of the study are 388 female (46.2%) and 452 male (53.8%), totally 840 volunteer students randomly selected from the universe. As a data collection tool; 11-item personal information form consisting of some socio-demographic and sport-related information of the students, 24-item Physical Education Course Attitude Scale developed by Demirhan and Altay (2001) and to determine the level of sports and socialization 35-item Sport and Socialization Scale developed by Şahan (2007) were used. The validity and reliability levels of the scales were calculated quite high. The Cronbach's alpha value of the Physical Education and Sports Attitude Scale was 0.93, and the Cronbach's alpha value of the Sport and Socialization Scale was 0.84. SPSS 20.0 package program was used to analyze the data. Skewness and kurtosis levels were run in Shapiro-Wilk tests to predict whether the results of the data could be evaluated parametrically.