Dismenoreli adölesanlarda reiki uygulamasının ağrı, yorgunluk ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of reiki application on pain, fatigue and quality of life in adolescents with dysmenorrhea
- Tez No: 615103
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN ZİNCİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma dismenoreli adölesanlarda reiki uygulamasının ağrı, yorgunluk ve yaşam kalitesine etkisini değerlendirmek amacıyla, randomize, tek kör, reiki (n=38) ve plasebo kontrollü (n=37) olarak yapılmıştır. Araştırma Niğde merkeze bağlı bir lisede Eylül 2018-Haziran 2019 tarihleri arasında yürütülmüştür. İki aşamadan oluşan araştırmanın birinci aşamasında öğrencilerin (n=217) siklus ve dismenore özellikleri belirlenmiştir. İkinci aşamada araştırmanın kriterlerine uyan, primer dismenore tıbbı tanısı alan, menarş yaşı, menstruasyon süresi, ağrı ve yorgunluk şiddet düzeyi benzer olan öğrenciler basit randomizasyonla (n=75) iki gruba ayrılmıştır. Öğrencilerin 38'i reiki grubuna ve 37'si plasebo grubuna alınmıştır. Çalışmanın gücü yapılan power analizi ile %99.4 olarak belirlenmiştir. Veriler Birey Tanılama Formu, Dismenore Tanılama Formu, VAS, Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ) ve Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ) ile toplanmıştır. Reiki ve plasebo grubuna toplam 7 seans reiki ve plasebo reiki uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Wilcoxon testi, Mann-Whitney U testi, Paired Samples Testi, Independent- Samples T Testi, Friedman varyans analizi kullanılmıştır. Uygulama sonrası ağrı puan ortancası müdahale grubunda 4, plasebo grubunda 6 olduğu ve gruplar arası ağrı puan ortancaları arasında istatistiksel olarak farkın anlamlı olduğu belirlenmiştir (p0.05). Uygulama sonrası YŞÖ puan ortalamasının müdahale grubunda 51.03, plasebo grubunda 45.22 olduğu ve gruplar arası YŞÖ puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak farkın anlamlı olduğu belirlenmiştir (p0.05). Çalışmanın sonucunda reiki uygulamasının dismenoreli adölesanlarda ağrı ve yorgunluğa etkili olduğu ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study of reiki dysmenorrhea pain in adolescents, to assess the effect of fatigue and quality of life, randomized, single-blind, reiki (n=38) and placebo (n=37) as it was built. Nigde connected to the center at a high school research September 2018 - June 2019 was conducted between the dates of. In the first stage of the two phases of the research students (n=217) of dysmenorrhea and cycle properties were determined. In the second stage, students who were diagnosed as primary dysmenorrhea, who met the criteria of the study and whose menarche age, menstruation time, pain and fatigue severity level were similar were divided into two groups by simple randomization (n = 75). 38 of the students were included in the reiki group and 37 of them were in the placebo group. On the strength of the study Power Analysis with %99.4 has been identified as. The form of individual Diagnostic data, the diagnostic form of Dysmenorrhea, VAS, Fatigue Severity Scale (FSS) and the Quality Of Life Scale For Children (PedsQL) were collected with. Reiki and placebo reiki group was administered a total of 7 sessions. Evaluation of the data, Wilcoxon test, Mann-Whitney U-test, paired samples Test, independent - samples t test, Friedman variance analysis was used. Pain after the second intervention application points in the group 4, the median pain score was 6 in the placebo group and between the groups were statistically significant difference between (p 0.05). After the application, it was determined that the mean FSS score was 51.03 in the intervention group, 45.22 in the placebo group, and there was a statistically significant difference between the mean FSS score between the groups (p 0.05). As a result of the study, it was determined that reiki application was effective on pain and fatigue in adolescents with dysmenorrhea and had no effect on quality of life.