Primer dismenorede transkutaneal elektriksel sinir stimülasyonunun (TENS) etkisi
The Effect of Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (TENS) on primary dysmenorrhea
  1. Tez No: 40158
  2. Yazar: NAZAN BAYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE KARADUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Çalışmamızda, primer dismenore tanısı konan 32 olgu üzerinde, yüksek frekanslı TENS tedavisinin ağrı üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Olguların tedavisi Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulu'nda yapılmıştır. Olgularda, ağrı ve ağrıya eşlik eden sistemik semptomlar, tedavi öncesi, tedaviden hemen sonra, tedaviden 8 saat ve 24 saat sonra değerlendirilmiştir. Sistemik semptomların karşılaştırılmalarında istatistiksel fark bu lunmasına rağmen, sürekli karın ağrısı dışında TENS ile ilişkisi anlaşılamamıştır. Ağrıda meydana gelen değişiklikler, gruplar kendi içlerinde karşılaştırıldıklarında anlamlı bulunurken, gruplar arasındaki karşılaştırmada anlamlı bulunmamıştır (p > 0,05). Çalışmamız sonucunda elde ettiğimiz verilerle TENS'in ağrı giderici bir modalite olarak, primer dismenorede alternatif bir yöntem olabileceği, ileride yapılacak çalışmalar için de yol gösterici olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study the effect of High Frequency TENS therapy on pain was studied in 32 subjects with primary dysmenorrhea. This research was car ried out in the School of Physiotherapy and Rehabilitation at Hacettepe University. Pain and accompanied symptoms were evaluated in the subjects be fore, just after, 8 hours and 24 hours afther the treatment. Although there was significant difference in systemic semptoms, no relation with TENS except continious abdominal pain could be found. The changes occured in pain, found to be significant when the groups were compared within eachother whereas no significant differen ce were found between the groups (p > 0,05). With the findings of our study we concluded that as a pain relieving modality, TENS can be an alternative method and can be lead way to furt her studies.