Bitlis merkez Muştakbaba mahallesi kaya düşme potansiyelinin incelenmesi ve çözüm önerileri
Investigation of rock fall potential of Bitlis Muştakbaba district and solution suggestions
- Tez No: 615131
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN BÜYÜKSARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Geological Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Doğal afetler, önemli ölçüde can ve mal kayıplarına neden olmakta ve farklı şekillerde oluşabilmektedir. Kaya düşmesi de önemli doğal afetlerden biri olup arazinin eğimli ve engebeli olmasından dolayı kütle hareketleri sonucu oluşmaktadır. Doğu Anadolu Bölgesinde stratejik bir konuma sahip Bitlis ilinin topografik ve jeolojik yapısından dolayı kaya düşme olayları sıklıkla yaşanmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında Bitlis ilinde daha çok risk taşıyan Muştakbaba Mahallesi örnek olarak seçilmiştir. Öncelikle kaya düşmesini tetikleyen faktörler ve iyileştirme yöntemleri hakkında bilgiler verilmiştir. Örnek olarak seçilen mahallede, kaya düşmeleri için farklı taşıma gücüne sahip ve aralıklardaankraj uygulaması hedeflenerek kaya düşmesinin önlenip önlemeyeceği analiz edilmiştir. Analizler, akademik lisanslı Geo5 yazılımında en elverişsiz yükleme durumları dikkate alınarak gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışması kapsamında, üç farklı taşıma gücüne sahip, farklı açıklıklarda farklı açılar ile ankraj uygulamaları için analizler yapılmıştır. Bu durumlarda, iyileştirme yapılmadan önceki ve önerilen ankraj uygulaması sonrasında taşıma gücü kapasiteleri elde edilmiş, karşılaştırmalar yapılarak, en uygun ankraj modeli belirlenmiştir. Bu çalışma, kaya düşmelerinden dolayı oluşabilecek risklerin azaltılması adına yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Natural disasters cause significant loss of life and property and can occur in different ways. Rockfall is also one of the most important natural disasters and is caused by mass movements due to the sloping and rugged terrain. Due to the topographic and geological structure of Bitlis, which has a strategic position in the Eastern Anatolia Region, rock fall incidents are frequently experienced. In this thesis, Muştakbaba Neighborhood which has more risk in Bitlis was chosen as an example. First of all, information about the factors triggering the rock fall and improvement methods are given. In the neighborhood, selected as an example, it has been analyzed whether rock fall can be prevented by aiming anchorage application with different bearing capacity for rock falls. The analyzes were carried out considering the most unfavorable loading situations in the academic licensed Geo5 software. Within the scope of this thesis, analyzes were made for anchorage applications with different angles at different openings with three different bearing forces. In these cases, the bearing capacity situations were obtained before the improvement and after the proposed anchorage application, comparisons were made and the most suitable anchorage model was determined. This study was carried out in order to reduce the risks that may occur due to rock falls.