İşletmelerin karar verme organları üzerinde stresin etkileri ve Konya bölgesindeki işletmelerde uygulamalı bir araştırma
The Effects of stress on the management organs of foundations and a practical research in foundations in Konya region
  1. Tez No: 61519
  2. Yazar: İBRAHİM KAYNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞERİF ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
206 ÖZET Bu araştırmanın konusu, işletmelerin karar verme organları üze rinde stresin etkileri ve Konya bölgesindeki işletmelerde buna yönelik bir uygulamadır. Yapılan uygulamalı araştırmanın amacı ise, son yıllarda işletme lerin hızla yayıldığı Konya'da, stresin yöneticiler üzerindeki etkilerini incelemek, işletmelerde stresin hangi sorunlara neden olduğunu irdeleye rek, yöneticilerin bu sorunlarla nasıl mücadele ettiklerini, hangi teknikle ri kullandıklarını, stres konusunda ne ölçüde duyarlı olduklarım ortaya koymaktır. Çalışmanın amacına uygun olarak gerçekleşebilmesi için,. Konya bölgesinde bulunan bazı işletme yöneticilerine anket uygulaması gerçek leştirilmiş olup, elde edilen verilerin değerlendirilmesi bilgisayarla yapı larak, ortaya çıkan sonuçlar değerlendirmeye alınmıştır. Bu sonuçlara göre, işletmelerin organizasyon yapılarındaki düzensizlik, önemli bir stres nedeni olarak görülmektedir. Diğer stres faktörleri de şöyle saptan mıştır: İşletme sahiplerinin yönetici kararlarına sık sık müdaheleleri, yöneticilerin performanslarının üzerindeki çalışma yükü, rakiplerle mücadele, iş seyahatlerinin çok olması, iş zamanının iyi değerlendirilme mesi, aile ve çocukların sorunları, iş duyumsuzluğu gibi faktörler ön plan dadır. Yapılan araştırma sonucuna göre, Konya bölgesindeki yöneticile rin stresle mücadelelerinin kişisel boyutta olduğu, henüz stresle mücade lede örgütsel bilincin gelişmediği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
207 SUMMARY The subject of this research is the effect of the stress on the enterprice's desicion organ and it is application that oriented towards the enterprices in KONYA region. The aim of the practical research is drevealing these; to examine the effect of the stress on managers and by researching the stress that couse of which problems on the enterpices, managers how to contend with these problems and which enterprices spread fastly in last years. In order to be formed the study suitable for its aim, a poll is taken and gathered datums had evaluated by computers and arised results are appraised. According to these results, lack of orderly planning on the organization structure of the enterprices seems as if an important stress reason. The other stress factors have been fiwed in this way and these factors are the most important place; frequently interference of the o owner of the enterprices to the desicion of the manager, manager have to study the personnel who has not educated sufficiently, manager's work load that is over their performance, struggle with rivals, having too many businnes trip, not to appreciatle the job time well, the problems of the family and children, nonsaticsfaction about job. According to the results of the research it's understood that the manager's struggle with the stress is a presonel dimension and organiza tional conciuous has not depeloved yet.