Meme karsinomlarında leptin ve leptin reseptörü ekspresyonu ve klinikopatolojik parametrelerle ilişkisi
- Tez No: 615239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARSENAL SEZGİN ALİKANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Meme kanseri kadınlarda en sık görülen ve en sık kansere bağlı ölüme ne-den olan malignitedir. Obezite meme kanseri için bilinen bir risk faktörü olup yüksek leptin seviyeleri ile ilişkilidir. Leptin, başlıca adipositlerde üretilen peptid hormondur. Leptin re-septörünü uyararak hücre içi JAK/STAT, MAPK/ERK ve PI3K/AKT sinyal yolaklarını aktive eder ve hücre proliferasyonunu uyarır. Bu çalışmada invaziv meme karsinomunda tümör dokusunda ve normal meme dokusunda immünohistokimyasal yöntemle leptin ve leptin reseptörü ekspresyonunun araştırılması ve elde edilen verilerin klinik ve patolojik prognostik parametrelerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma hastanesinde 2013-2017 yılları arasında tanı alan 205 meme karsinomu ve 30 normal meme dokusunda immünohistokimyasal yöntemle leptin ve leptin reseptörü eksp-resyonu araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Breast cancer is the most common cancer and the most common cause of de-ath from cancer among women. Obesity is a well known risk factor for breast cancer and it is related to high levels of leptin. Leptin is a peptid hormone produced mainly by adipocy-tes. It exerts its physiological action through the leptin receptor and activates JAK/STAT, MAPK/ERK ve PI3K/AKT signalling pathway which plays significant role in cell prolife-ration. In this study, we evaluated the expression of leptin and leptin receptor in breast cancer and normal breast tissue, analyzed the relationship between expression of leptin, leptin receptor and clinicopathological features in breast cancers. Materials and Methods: The expression of leptin and leptin receptor were inves-tigated by immunohistochemistry in 205 breast cancer and 30 normal breast tissue, which are diagnosed in Antalya Training and Research Hospital between 2013 and 2017.