Jinekolojik kanserli hastalarda beden imajı, benlik saygısı ve depresyon durumunun belirlenmesi
Determination of body image, self-esteem, and depression in patients with gynecologic cancer
- Tez No: 615241
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, jinekolojik kanserli hastalarda beden imajı, benlik saygısı ve depresyon durumunun belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı bir çalışma olarak yapılmıştır. Çalışmaya Erciyes Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (EÜSAUM) bünyesinde olan Nazende-Nuri Özkaya Onkoloji Gündüz Tedavi Merkezi'ne (NNÖOGTM) başvurarak kemoterapi alan, araştırma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 76 jinekolojik kanserli hasta alınmıştır. Çalışmanın verileri araştırmacı tarafından literatür taranarak hazırlanan demografik verilere ilişkin Hasta Tanıtım Formu ile Beden Algısı Ölçeği (BAÖ), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kullanılarak toplanmıştır. Veriler bilgisayar ortamında SPSS 21.0 (Statistical package for social sciences for windows 21.0) paket program ile değerlendirilmiş ve tanımlayıcı istatistikler, Independent Samples T Testi, One Way Anova Testi, Pearson Korelasyon Analizi, Tukey ve Tamhane's T2 çoklu karşılaştırma testleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kadınların %94.7'sinin jinekolojik kanser ile birlikte depresyon bulguları deneyimlediği, yine %94.7'sinin olumsuz beden algısına ve %77.6'sının ise düşük benlik saygısına sahip olduğu belirlenmiştir. Beden algısı ve benlik saygısı arasında pozitif yönde anlamlı yüksek bir ilişki olduğu bulunmuştur (r=,747;p
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine body image, self-esteem, and depression in patients with gynecologic cancer. In the study, 76 patients with gynecologic cancer, who applied to Nazende-Nuri Özkaya Oncology Day Treatment (NNÖOGTM) within the body of Health Application and Research Center (EÜSAUM) of Erciyes University were included. The data of the study were collected by using the Patient Information Form prepared by the researcher for demographic data upon the literature review as well as Body Image Scale (BIS), Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES), and Beck Depression Inventory. The data were assessed using SPSS 21.0 (Statistical package for social sciences for windows 21.0) packaged software in the computer program and descriptive statistics, Independent Samples T Test, One Way Anova Test, Pearson's Correlation Analysis, Tukey and Tamhane's T2 multiple comparison tests were used. It was determined that 94.7% of the women participating in the study experienced findings of depression with gynecologic cancer, 94.7% had negative body image, and 77.6% had low self-esteem. A high positive significant correlation was found between body image and self-esteem (r=,747;p