Lenfödemi olan hastalarda metabolik sendrom görülme sıklığı
  1. Tez No: 615277
  2. Yazar: LEYLA TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Dünyada lenfödem sıklığı artmakta olup obezitenin lenfödem gelişiminde bir risk faktörü olduğu gösterilmiştir. Artan obezite ve sedanter yaşam ile ilişkili olarak metabolik sendrom sıklığı da dünya genelinde giderek artan prevalansa sahiptir. Çalışmamızın amacı obezite ile yakından ilişkisi bilinen lenfödem hastalarında metabolik sendrom sıklığını belirlemek, metabolik sendrom alt komponentlerini tanımlamak ve tedavisine başlanması açısından yol gösterici olmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 2019 yılında Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi Kliniği lenfödem polikliniğine başvuran ve lenfosintigrafi ile lenfödem tanısı almış olan 18 yaş üstü 80 (69 kadın, 11 erkek) hasta alınmıştır. Hastaların sosyodemografik verileri (yaş, cinsiyet, medeni hal, sigara öyküsü, alkol öyküsü, kronik hastalık, geçirilen operasyonlar); lenfödem evresi, etkilenene ekstremite, boy-kilo-beden kitle indeksi (BKİ), bel çevresi ölçümleri, sistolik ve diyastolik kan basıncı ölçümleri ile biyokimyasal tetkikleri (açlık kan şekeri (AKŞ), HbA1c, total kolesterol, trigliserid, LDL, HDL) kaydedilmiştir. BULGULAR: Çalışmamız 69'u (%86.2) kadın ve 11'i (%13.8) erkek olmak üzere toplam 80 olgu ile yapılmıştır. Olguların yaşları ortalaması 54.98±14.48'dir. Lenfödemi olan hastalarda metabolik sendrom sıklığı %53.75 saptanmıştır. Hastaların sigara içme durumuna göre, BKİ durumuna göre ve metabolik sendrom tanısı konulanlar ile konulmayanlar arasında lenfödem yılı açısından anlamlı fark bulunamadı. Fakat metabolik sendrom tanısı konulanların evre değerleri, konulmayanlardan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur(p: 0.000) BKİ ne göre III. Derece obez olanların evre değerleri daha yüksek saptanmıştır. SONUÇ: Çalışmamızda lenfödemli hastalarda metabolik sendrom sıklığında anlamlı düzeyde farklılık bulunmamıştır fakat metabolik sendromu olan hastalarda lenfödem daha ağır seyretmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Lenfödem, metabolik sendrom, beden kitle indeksi, lenfosintigrafi
Özet (Çeviri)
AİM: The frequency of lymphedema is increasing worldwide and obesity has been shown to be a risk factor for lymphedema development. The frequency of metabolic syndrome in relation to increased obesity and sedentary life also has an increasing prevalence worldwide. The aim of our study is to determine the frequency of metabolic syndrome in lymphedema patients with a close relationship with obesity, to identify metabolic syndrome subcomponents and to guide their treatment. MATERIALS AND METHODS: This study was conducted with 80 participants over the age of 18 who were admitted to lymphedema outpatient policlinic of Gaziosmanpaşa Taksim Training and Research Hospital Physical Therapy Department and who were diagnosed with lymphoscintigraphy were included in the study. Sociodemographic data of patients (age, gender, marital status, smoking history, alcohol history, chronic disease, operations performed); lymphedema stage, affected extremity, Body Mass Index (BMI), waist circumference measurements, systolic and diastolic blood pressure measurements, biochemical tests (fasting blood sugar, HbA1c, total cholesterol, triglyceride, LDL, HDL) were recorded. RESULTS: Our study was performed with a total of 80 cases, 69 (86.2%) female and 11 (13.8%) male. The mean age of the cases is 54.98 ± 14.48. The frequency of metabolic syndrome in patients with lymphedema was found 53.75%. No significant difference in terms of lymphedema year was found between patients who were diagnosed with metabolic syndrome and those who were not. However, the stage values of those diagnosed with metabolic syndrome were found to be statistically significantly higher than those who were not. According to the BMI, Stage 3 values of those who are obese were higher. CONCLUSION: In our study, no significant difference was found in the frequency of metabolic syndrome in lymphedema patients, but lymphedema was found more severe in patients with metabolic syndrome. KEYWORDS: Lymphedema, metabolic syndrome, body mass index, lymphoscintigraphy