Testis kanserli hastalarda tedavi öncesi yapılan testis ultrasonu ile elde edilen testis volümünün prognoz ve diğer prognostik faktörlerle olan ilişkisinin araştırılması
Investigation of the Relationship of Testicular Volume Obtained by Testicular Ultrasound Pretreatment in Patients with Testicular Cancer with Prognosis and Other Prognostic Factors
- Tez No: 615283
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Testiste meydana gelen kanserler, 15 ile 35 yaş arasında erkeklerde görülen en sık solid malignitedir. Bu malignitelerin %95'ini germ hücreli tümörler ve cinsiyet kord stromal tümörler oluşturmaktadır. Tümörün; histololojik tipi, hastanın yaşı ve tümörün yerleşim yeri özelliklerine bakılarak biyolojik davranışları öngörülebilir. Aynı histolojik türdeki tümörler, diğer özellikleri nedeniyle farklı davranışlar gösterebilir. Testis tümörleri, karşımıza genellikle ağrısız kitle veya skrotal şişlik olarak çıkmaktadır. Hastaların değerlendirilmesinde ultrasonografik görüntüleme önemli bir yer tutmaktadır. Çalışmamızda testis kanserli hastalarda tedavi öncesi yapılan testis ultrasonu ile elde edilen testis volümünün prognoz ve diğer prognostik faktörlerle olan ilişkisini araştırmayı planladık. Gereç ve Yöntem: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Servisi'nde 2014-2020 yılları arasında tedavi görmüş, tanıda ultrasonografi ile testis volümüne bakılmış, 18 yaş üzeri erkek hastalar, retrospektif olarak incelenmiştir. Tıbbi kayıtlarına tamamen ulaşılamayan, yeterli tetkik ve görüntüleme yapılmamış hastalar ve 18 yaşın altındakiler, çalışmaya dahil edilmemiştir. Bulgular: Çalışmaya yaş aralığı 20 ile 82 olan 100 hasta dahil edilmiştir. Hastaların %57'si sigara içmektedir, birinde inmemiş testis mevcuttur. Hastalardan iki tanesinde kitleler ekstraskrotal yerleşimlidir. Orşiektomi yapılan hastaların 49'unda sağ testiste tümör mevcut iken 41'inde sol testiste, beşinde bilateral olarak mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Aim: The testicular cancers are the most common solid malignancies seen among in males aged between 15 and 35. 95% of these malignancies are germ tumors and sex cord-stromal tumors. The biological behavior of the tumor can be predicted by scrutinized the histological type, the age of the patient and the location of the tumor. Tumors showing the same histology may exhibit different behaviors due to other characteristics. The testicular tumors usually present as painless mass or scrotal swelling. Ultrasonographic imaging plays an important role in the evaluation of patients. In this study, we aimed to investigate the relationship between testicular volume obtained with ultrasonographic methods before treatment and prognosis and other prognostic factors in patients with testicular cancer. Materials and Methods: My study was carried out between the years 2014 and 2020 at the University of Health Sciences Antalya Training and Research Hospital, Oncology Department and investigated the testis volume by ultrasonography to determine the tumor type, and males older than 18 years were examined retrospectively. Patients whose medical records were not able to be reached completely, patients who did not have sufficient examination and imaging and those less than 18 years of age were not included in the study. Results: 100 patients with in the range of 20 to 82 age years old were included in this study. 57% of the patients were smoking and one of them had an undescended testicle. Two of the patients had extra scrotal masses.