Akciğer kanseri nedeniyle torasik radyoterapi alan hastalarda radyasyona bağlı hasar gelişiminin akciğer ultrasonografisi bulguları ve KL-6, TGF-Beta, IFN-Gama ile ilişkisi
The relationship of radiation-induced damage development with lung ultrasonography findings and KL-6, TGF-Beta, IFN-Gamma in patients receiving thoracic radiotherapy for lung cancer
- Tez No: 967205
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ HATİPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Radyasyon Onkolojisi, Tıbbi Biyoloji, Chest Diseases, Radiation Oncology, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş ve Amaç: Radyasyon pnömonitis (RP) radyoterapi (RT) uygulanan hastalarda gelişen değişik şiddette semptomlarla seyrederek tedavi sürecini olumsuz etkileyebilen pulmoner bir toksisitedir. Çalışmamızın temel amacı akciğer kanseri nedeni ile toraks bölgesine radyoterapi uygulanan hastalarda akciğer ultrasonografisi (AUS) ile B çizgileri takibinin radyasyon pnömonitis tanısını erken koymadaki etkinliğini değerlendirmektir. İkincil amaç olarak da TGF-Beta, IFN-Gama, KL-6 moleküler düzeylerinin RP gelişimi ile ilişkisini değerlendirmektir. Materyal ve Method: Akciğer kanseri tanısı ile küratif radyoterapi planlanan 54 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalar radyoterapi öncesi (Kontrol 0), radyoterapi bitimi (Kontrol 1), radyoterapi bitiminden sonraki 1,5-2 aylık dönem (Kontrol 2) ve radyoterapi sonrası 4-6 aylık dönem (Kontrol 3) olmak üzere prospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların klinik ve radyografik bulguları, akciğer ultrasonografi bulguları ayrıntılı olarak kaydedilmiştir. Her bir akciğerin anterolateral kısmı parasternal, midklavikuler, anterior aksillar ve orta aksillar hat boyunca; posterior kısmı ise paravertebral, midskapular ve posterior aksillar hat boyunca incelenmiştir. Her hat üst ve alt olarak iki bölgeye ayrılmış olup her bir bölgedeki B çizgisi sayıları ve diğer patolojik ultrason bulguları her iki akciğer için kaydedilmiştir. Hastaların kontrolleri sırasındaki TGF-Beta, IFN-Gama, KL-6 düzeylerini ölçmek için serum örnekleri alınmıştır. Radyasyon pnömonitis tanısı klinik bulgular ve hastaların toraks bilgisayarlı tomografi (BT) bulguları değerlendirilerek konulmuştur. RP skorlaması RTOG kriterlerine göre yapılmıştır. Sürekli değişkenler için normal dağılım varsayımı Kolmogorov Smirnov testi ile kontrol edilmiş olup normal dağılım göstermeyen veriler medyan (25. ve 75.persantiller) olarak sunulmuştur. Bulgular: Çalışmaya radyoterapi tedavisi tamamlanan 54 hasta dahil edilmiştir. Bu hastalardan 36'sı 4-6 ay değerlendirmesini tamamlamıştır. Hastaların 52'si erkek, 2'si kadın idi. Ortalama yaş 65 idi. Hastaların 22'sinde (%40,7) radyasyon pnömonitis saptanmıştır. Olguların yarısında (n:11) RT sonrası ilk 2 ayda diğer yarısında (n:11) ise RT sonrası 4-6 ay arasında RP tanısı konulmuştur. Yapılan analizde, RP gelişen (medyan:10,00; 25-75%:-6,00-18,00) ve RP gelişmeyen (medyan:1,00; 25-75%:-7,50-10,50) hastaların 1. kontrol dönemi ile 2. kontrol dönemi B çizgi sayılarındaki değişim anlamlı bulunmuştur (p=0,041). Üçüncü kontrolde değerlendirmesi yapılabilen 36 hastada ise, B çizgi sayıları RP saptanan hastalarda (n:18) saptanmayanlara göre anlamlı derecede yüksek idi (medyan: 53 vs 10, p: 0,001). İkinci ile üçüncü kontrol arasındaki B çizgi sayılarındaki artış RP gelişen hastalarda anlamlı olarak yüksekti ( medyan: 10.5 vs -6.0, p:0,003). Receiver operating characteristic (ROC) analizi, tümörün bulunduğu hemitoraks tarafındaki toplam B-line sayısının RP gelişimini öngörme yetisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Tümör ile aynı taraf hemitoraksta toplam B çizgi sayısı için eğri altındaki alan 0,819 olarak hesaplanmıştır. B çizgi sayısı için kestirim değeri 14 olarak alındığında duyarlılık %85,71 (%95 Güven Aralığı: 63,7-97,0), özgüllük %80,00 (%95 Güven Aralığı:51,9-95,7) olarak hesaplanmıştır. Radyasyon pnömonitis gelişimi açısından radyoterapi dozları ve moleküler belirteçler (TGF-Beta, IFN-Gama, KL-6) analiz edilmiş olup anlamlı farklılık gözlenmemiştir. Sonuç olarak; Radyoterapi alan hastalarda, radyoterapi sonrası ilk 2 ay içinde yapılan akciğer ultrasonografisi değerlendirmesinde B çizgi sayısındaki belirgin artış radyasyon pnömonitis gelişimi için uyarıcı nitelik taşıyabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Radiation pneumonitis (RP) is a pulmonary toxicity that develops in patients undergoing radiotherapy (RT) , presenting with symptoms of varying severity that can adversely affect the treatment process. The primary objective of our study is to evaluate the effectiveness of B-line monitoring with lung ultrasound in patients undergoing radiotherapy to the thoracic region for lung cancer in terms of early diagnosis of radiation pneumonitis. A secondary objective is to evaluate the relationship between TGF-beta, IFN-gamma, and KL-6 molecular levels and the development of RP. Materials and Methods: Fifty-four patients diagnosed with lung cancer and scheduled for curative radiotherapy were included in the study. Patients were prospectively evaluated at three different controls: before radiotherapy (Control 0), at the end of radiotherapy (Control 1), 1.5–2 months after the end of radiotherapy (Control 2), and 4–6 months after radiotherapy (Control 3). Clinical and radiographic findings, as well as lung ultrasound findings, were recorded in detail. The anterolateral portion of each lung was examined along the parasternal, midclavicular, anterior axillary, and middle axillary lines; the posterior portion was examined along the paravertebral, midscapular, and posterior axillary lines. Each lobe was divided into two regions, upper and lower, and the number of B lines and other pathological ultrasound findings in each region were recorded for both lungs. Serum samples were collected to measure TGF-Beta, IFN-Gamma, and KL-6 levels during patient follow-ups. The diagnosis of radiation pneumonitis (RP) was made based on clinical findings and the patients' chest computed tomography (CT) findings. RP scoring was performed according to RTOG criteria. The assumption of normal distribution for continuous variables was tested using the Kolmogorov-Smirnov test, and data not showing normal distribution were presented as median (interquatile range (IQR)). Findings: Fifty-four patients who had completed radiotherapy treatment were included in the study. Thirty-six of these patients completed the 4-6 month evaluation. Fifty-two of the patients were male and two were female. The average age was 65. Radiation pneumonitis was detected in 22 patients (40.7%). In half of the cases (n:11), the diagnosis of RP was made within the first 2 months after RT, while in the other half (n:11), the diagnosis was made between 4-6 months after RT. The difference in B-line counts between the first and second follow-up periods was calculated for each patient. The median change was 10.00 (IQR: -6.00 to 18.00) in patients who developed RP and 1.00 (IQR: -7.50 to 10.50) in those who did not. A statistically significant difference was observed between the two groups (p = 0.041). In the 36 patients who could be evaluated at the third follow-up, B-line counts were significantly higher in patients with RP (n: 18) compared to those without RP (median: 53 vs 10, p: 0.001). The increase in B-line counts between the second and third controls was significantly higher in patients with RP (median: 10.5 vs. -6.0, p:0.003). Receiver operating characteristic (ROC) analysis was performed to assess the ability of the total B-line count in the tumor-side hemithorax to predict the development of RP. The area under the curve (AUC) for the total B-line count in the tumor-side hemithorax was calculated as 0.819. When the cutoff value for the B-line count was set at 14, the sensitivity was 85.71% (95% confidence interval: 63.7–97.0), and the specificity was 80.00% (95% confidence interval: 51.9–95.7). Radiotherapy doses and molecular markers (TGF-Beta, IFN-Gamma, KL-6) were analyzed in terms of the development of radiation pneumonitis, and no significant differences were observed. Conclusion: In patients undergoing radiotherapy, a significant increase in the number of B lines in the ultrasound evaluation performed within the first 2 months after RT may be indicative of RP development.