Lise son sınıf öğrencilerinin denetim odaklarının ve kişilik tercihlerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
- Tez No: 61529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu araştırmada lise son sınıfta okuyan öğrencilerin Denetim Odağı Özellikleri ve Kişilik Tercihleri hakkında bilgi toplanmaya çalışılmıştır. Araştırma, Niğde ili merkez liselerde okuyan ve şans yoluyla belirlenen 82 kız ve 192 erkek öğrenci olmak üzere toplam 274 öğrenci üzerinde anket yoluyla yapılmıştır. Elde edilen veriler arasında fark olup olmadığı önce F testi ile sınanmış, sonra gruplar arasında fark olup olmadığı T testi ile sınanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; öğrencilerin öğrenim gördükleri eğitim programları onların Denetim Odağı Özellikleri üzerinde etkili olmaktadır. Buna göre, Normal Liselerde okuyan öğrenciler Meslek Lisesinde okuyan öğrencilere oranla daha İç Denetim Odağı Özelliği göstermektedirler. Devam edilen okul türü Kişilik Tercihlerini etkilemektedir. Bu sonuca göre, Meslek Lisesi öğrencileri Uyarlık, Düzen, özerklik, Duyguları anlama ve Değişiklik özelliklerine, Normal öğretim yapan Lise öğrencileri ise; Başarma, İlgi görme, Başatlık özelliklerine sahiptirler. Cinsiyet Denetim Odağı özelliği üzerinde etkili değildir, ancak kız ve erkek öğrencilerin Kişilik Tercihleri farklılaşmaktadır. Kız öğrenciler; Duyguları anlama, İlgi görme, Şefkat gösterme ve Değişiklik özellikleri, erkek öğrenciler ise, Gösteriş, özerklik, Başatlık ve Karşı cinsle ilişki özellikleri göstermektedirler. Barınılan sosyal ortamlar öğrencilerin Denetim Odağı özelliği üzerinde etkili değildir. Denetim Odağı özelliğine göre Kişilik Özellikleri farklılaşmaktadır. Buna göre; İç Denetim Odağına sahip öğrenciler Başarma, Özerklik, Başatlık, Değişiklik ve Sebat özellikleri, Dış Denetim özelliği gösteren öğrenciler ise Uyarlık, İlgi görme, Kendini suçlama ve Karşı cinsle ilişki özelliklerine sahip oldukları sonucuna varılmıştır. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY İn this research, it was tried to obtain knowledge about the Specilaties of Control of Focus and Personal Preference of the students who are last year, students in a High School. The research was practised by inguiry method with about 274 students who were chosen by chance.are 82 girls and 192 boys in the diffirent High school of Niğde's Centre. Whether there are any differences between the datums which was optained by the search or not has been checked by F test and then, whather there are any diffirences between the groups or not, has been checked by T test. According to the results of the research. The Educational Programmes that they have been studying, effect on the specialities oftheir Control focus. So, the students who are in ordinary High schools reflect more internal Control Focus than the students of professional High school. The schools are being studied, effect the personal preferences. According this search, the professional High school students have the specilaties of fitting, sistem, autonomy.understanding feelings and variety and the ordinary High school students olso have the specialities of being successful, having seen interestendess and, being Dominant. Sexcuality is not affective on the spacialities of Locus of Control but, the preferences of girls and boys show varieties. The girls reflect understanding feelings, having seen interestendess, having had affection and variety but, the boys have specialities of show, autonomy, being dominant and relation with opposite sex. The conditions of social accomodation don't affect on the specialities of Locus of Control. Since the specialities of Locus of Control are been varied. As a result, it has understood that the students who have the specialities of internal Locus of Control, have the specialities of being successful, autonomy, being, dominant, variety and, patience on the ather hand, the students who reflect the specialities of external control has the specialities of VIIfitting, having seen intirestendess, accused of himself or herself, the relation with opposite sex. VIII