Relation of cognitive and motivational variables with students' human circulatory system achievement in traditional and learning cycle classrooms
Bilişsel ve güdüsel değişkenler ile geleneksel ve öğrenme evresi sınıflarındaki öğrencilerin insanda dolaşım sistemi başarıları arasındaki ilişki
- Tez No: 268269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JALE ÇAKIROĞLU, YRD. DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmanın amacı; lise öğrencilerinin ön bilgileri, anlamlı öğrenme yaklaşımları, mantıksal düşünme yetenekleri, güdüsel inançları, denetim odakları ve Biyoloji dersine olan tutumlarının, öğrenme evresi ve geleneksel yaklaşım sınıflarında insanda dolaşım sistemi başarıları ile olan ilişkisini araştırmaktır.Çalışma, 2008-2009 akademik yılı sonbahar döneminde Ankara'nın Ümitköy ilçesinde bir özel lisede 60 onbirinci sınıf öğrencisiyle, 2 öğretmen ve 4 sınıfta yapılmıştır. Her öğretmenin iki sınıfından bir tanesi 5E öğrenme evresi modelinin uygulandığı deney grubu ve diğer sınıfı da geleneksel öğretim yönteminin uygulandığı kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Çalışmanın başında her iki öğretmen 5E öğrenme evresi modelinin nasıl uygulayacağı hakkında bilgilendirilmiştir. İnsanda Dolaşım Sistemi Başarı Testi her iki gruba, iki farklı öğretim yönteminin etkisini karşılaştırmak için ön test ve uygulama sonunda da son test olarak uygulanmıştır. Çalışma öncesinde öğrencilere Öğrenme Yaklaşımı Anketi, Mantıksal Düşünme Testi, ve güdüsel inanç ölçeği uygulanırken, öğrencilerin denetim odakları ve Biyoloji dersine yönelik tutumları da ölçülmüştür.Son test sonuçları varyans analizi (ANOVA) istatistiksel tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel sonuçlar öğrenme evresinin geleneksel yaklaşıma göre, öğrencilerin insanda dolaşım sistemi başarılarını artırıcı etkisi olduğunu göstermiştir. Çoklu regrasyon analizi sonuçları, öğrenme evresi sınıflarında başarının temel belirleyicileri olarak öğrencilerin mantıksal düşünme yetenekleri (%45.8) ve önbilgileri (%15.9) olduğunu göstermiştir. Öte yandan, geleneksel yaklaşım sınıflarında öğrencilerin anlamlı öğrenme yaklaşımları (%40) ve denetim odakları (%9.8) başarının temel belirleyicileri olarak bulunmuştur. Bu çalışma, öğrenme evresi veya geleneksel yaklaşımın uygulandığı onbirinci sınıf öğrencilerinin insanda dolaşım sistemi konusundaki başarısında bilişsel ve güdüsel değişkenlerin önemli olabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationships among high school students? relevant prior knowledge, meaningful learning orientation, reasoning ability, self-efficacy, locus of control, attitudes toward biology and achievement in human circulatory system in learning cycle and traditional classrooms.This study was conducted with 2 teachers and 4 classes and total of 60 11th grade students in the private high schools at Ümitköy district of Ankara in the fall semester of 2008-2009 academic years. One class of each teacher was assigned as experimental group and treated with 5E learning cycle instruction and other class was assigned as control group and treated with traditional instruction. At the beginning of the study, both teachers were trained for how to implement 5E learning cycle instruction in the classrooms. The Human Circulatory System Achievement Test was applied twice as pre-test and after treatment period as a post-test to both experimental and control groups. Learning Approach Questionnaire was used to measure students? approach to learning and Test of Logical Thinking was used to measure reasoning abilitiy of students. Students? levels of self-efficacy, locus of control and their attitudes toward biology also were measured.The data obtained from the administration of post-test were analyzed by using ANOVA. The statistical result indicates that learning cycle instruction improved students? achievement in human circulatory system compared to traditional instruction. Stepwise multiple regression analysis revealed that in learning cycle classrooms, the main predictors of achievement in human circulatory system were students? reasoning ability (45.8%) and their prior knowledge (15.9%). In traditional classrooms, students? meaningful learning orientation (40%) and locus of control (9.8%) were the main predictors of achievement. This study indicated that different variables may be significant for 11th grade students? human circulatory system achievement in learning cycle and traditional classes.