Retrograd intrarenal cerrahinin sonuçlarını ve komplikasyonlarını öngören skorlama sistemlerinin (R.I.R.S. skorlama sistemi, reşorlu-ünsal taş skoru, modifiye s-resc skoru) karşılaştırılması
Comparison of scoring systems (R.I.R.S scoring system, resorlu-unsal stone score, modified s-resc score) for predicting stone free status and complication rates of retrograde intrarenal surgery
- Tez No: 615293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI ŞENOCAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Çalışmamızda retrograd intrarenal cerrahi (RIRC) operasyonuna etki eden faktörleri araştırılması ve bu operasyon öncesinde kullanılan Reşorlu-Ünsal taş skoru, Modifiye S-ReSC skorlama sistemi ve R.I.R.S. skorlama sistemlerinin komplikasyonları ve başarıyı öngörmedeki etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Ocak 2016 ve Temmuz 2019 tarihleri arasında RIRC uygulanan çalışma kriterlerine uygun 280 hasta araştırmaya dahil edildi. Her hasta için Reşorlu-Ünsal taş skoru, Modifiye S-ReSC skoru ve R.I.R.S. skoru yanı sıra hidronefroz ve komplikasyon varlığı ayrı ayrı kaydedildi. Taş skorlama sistemlerinin postoperatif taşsızlık oranlarını predikte edebilme gücü hesaplandı. Bulgular: Çalışmamızda taşsızlık oranı %76,7 (215/280) olarak tespit edildi. Hastaların yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi (VKİ) ile taşsızlık oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı. R.I.R.S., Reşorlu-Ünsal ve Modifiye S-ReSC skorlarının medyan (ÇAG) değerleri sırasıyla 6 (5-7), 0 (0-1) ve 1 (1-2) idi. Hastaların %3.2'sinde (9/280) komplikasyon izlendi. Yapılan lojistik regresyon analizinde Reşorlu-Ünsal taş skoru, R.I.R.S. skoru ve taş çapının (mm) bağımsız prediktif faktörler olduğu tespit edildi (p: 0.049, p:0.024, p: 0.033). R.I.R.S. skorlama sisteminin postoperatif taşsızlık oranını öngörmede diğer iki skorlama sisteminden daha üstün prediktif değere sahip olduğu saptandı (AUC:0.817). Komplikasyon oranları ile taş skorlama sistemleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki görülmedi. Sonuç: RIRC sonrası taşsızlık oranını öngörmek için R.I.R.S. skorlama sisteminin diğer iki skorlama sistemine (Reşorlu-Ünsal taş skoru, modifiye S-ReSC skorlama sistemi) göre daha üstün prediktif değere sahip olduğu saptandı. Ancak taş skorlama sistemlerinin gelişebilecek komplikasyonları öngörmede yetersiz kaldığı sonucuna ulaşıldı. Sonuçlarımızın doğrulanması için daha yüksek hasta sayısı ile prospektif olarak yapılan çok merkezli çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Böbrek taşı, Taş cerrahisi, Sınıflama, Prognoz
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the factors affecting retrograde intrarenal surgery (RIRC) operation results and to compare the effectiveness of scoring systems in predicting complications and stone free rates. Materials and Methods: We analyzed 280 patients who had been treated with f-URS for kidney stone between January 2016 and July 2019. The Reşorlu-Unsal Stone score, Modified S-ReSC score and R.I.R.S. scoring system score were calculated for each patient. Presence of hydronephrosis and complications were recorded. Stone score systems were compared as to their predictive capability for postoperative success. Results: The overall stone free rate was 76.7% (215/280). There was no statistically significant association between the age, sex, and body mass index (BMI) of the patients and their stone-free rates. The median (interquartile range) values of RIRS, Reşorlu-Unsal and modified S-ReSC scores were 6(5-7), 0(0-1) and 1(1-2), respectively. Complications were observed in 3.2% (9/280) of patients. In the logistic regression analysis, Reşorlu-Unsal stone score, R.I.R.S. score and stone diameter (mm) were found to be independent predictive factors. The R.I.R.S. scoring system was found to have a higher predictive value in predicting postoperative stonelessness than the other two scoring systems. There was no statistically significant relationship between complication rates and stone scoring systems. Conclusion: The R.I.R.S. scoring system was found to have a higher predictive value than the other two scoring systems (Reşorlu-Unsal stone score, modified S-ReSC scoring system) in order to predict post-RIRC stone free rate. However, it was concluded that stone scoring systems were insufficient to predict the complications that might develop. Prospective multicenter studies with a higher number of patients are needed to confirm our results. KEYWORDS: Renal calculi, Stone surgery, Classification, Prognosis