İmmünojen özellikli nanopartiküler sistemlerin geliştirilmesi
Development of immunogenic nanoparticular system
  1. Tez No: 615294
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA BÜYÜKBAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TOPUZOĞULLARI, DOÇ. DR. MESUT KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tüberküloz hastalığı, M. tuberculosis isimli bakteri aracılığıyla oluşan bulaşıcı bir hastalıktır ve Dünya Sağlık Örgütü'ne göre dünya çapında ölümlerin ilk 10 nedeninden biridir. BCG aşısı bu hastalığa karşı kullanılan lisanslı tek aşıdır ancak ömür boyu koruma sağlamamaktadır. Bu tez çalışmasında, M. tuberculosis'e karşı kullanılabilecek alt birim aşı prototip oluşturulması amaçlanmıştır. Tüberküloz hastalığına neden olan ESAT-6 proteinin antijenik peptid epitoplarından MTEQQWNFAGIEAAASAIQG dizisi poli(laktik-ko-glikolik asit) (PLGA) polimerine diyaliz yöntemi kullanılarak yüklenmiştir. Sonraki aşamada üretilen ESAT-6 yüklü PLGA nanopartiküller katyonik poli(4-vinilpiridin) ile kaplanarak Dinamik Işık Saçılması, Floresans Spektroskopisi, Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi teknikleri ile karakterize edilmiş ve in vitro salım çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen nanopartiküllerin polikatyonik polimerle kaplanmasından önce ve sonra boyut, yüzey yükü ve yüzey gruplarının karakterizasyonu ile peptid yüklü nanopartiküllerin başarılı bir şekilde üretildiği ve kaplandığı desteklenmiştir. Sonuç olarak bu tez çalışması ile üretilen nanopartiküllerin enkapsülasyon etkinliği ve peptid yükleme kapasitesi hesaplanmış ve detaylı karakterizasyonları gerçekleştirilerek immünojen özellikli nanopartiküler sistem oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tuberculosis is an infectious disease caused by bacteria called M. tuberculosis and is one of the top 10 causes of death worldwide, according to the World Health Organization. The BCG vaccine is the only licensed vaccine against this disease, but it does not provide lifelong protection. In this thesis, it is aimed to form a subunit vaccine prototype which can be used against M. tuberculosis. The MTEQQWNFAGIEAAASAIQG sequence from antigenic peptide epitopes of ESAT-6 protein causing tuberculosis disease was encapsulated into the poly (lactic-co-glycolic acid) (PLGA) polymer using dialysis method. In the next stage, ESAT-6 loaded PLGA nanoparticles were coated with cationic poly (4-vinylpyridine) and characterized by Dynamic Light Scattering, Fluorescence Spectroscopy, Fourier Transform Infrared Spectroscopy techniques and in vitro release studies were performed. It was supported that peptide-loaded nanoparticles were successfully produced and coated by characterization of size, surface charge and surface groups before and after coating of the synthesized nanoparticles with the polycationic polymer. As a result, the encapsulation efficiency and peptide loading capacity of the nanoparticles produced by this thesis study were calculated and detailed characterizations were performed and a nanoparticle system with immunogenic properties was formed.