Altmış yaş ve üzeri bireylerde başarılı yaşlanma düzeyini etkileyen kişisel değişkenlerin analizi
Analysis of personal variables affecting successful aging level in 60 years and over individuals
- Tez No: 615292
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL ÖZKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
AMAÇ: Yaşlılık fizyolojik bir süreç olup, başarılı bir yaşlanma sağlamak, yaşlanan dünya nüfusu düşünüldüğünde güncel bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaşlılığı etkileyen olumlu ve olumsuz etkenlerin bilimsel olarak analiz edilmesi önemlidir. Çalışmamızda 60 yaş ve üzeri yaşlı bireylerin sosyodemografik özellikleri ile Başarılı Yaşlanma Ölçeği arasında olabilecek ilişkiyi inceledik. Sağlıklı ve başarılı yaşlanma ile etkileşim içinde olabilecek faktörleri araştırarak, yaşlanma süreci konusunda hekimlere ve hastalara yol göstermeyi, literatüre katkı sağlamayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı ve kesitsel anket çalışmamızın materyalini; Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine 3 Ocak 2019 ve 30 Mayıs 2019 tarihleri arasında, ayaktan herhangi bir nedenle başvuran 60 yaş ve üzeri 300 hasta oluşturmaktadır. Çalışmaya katılmaya onam veren, gönüllü, katılım kriterlerini karşılayan bireylere, demografik bilgilerin sorgulandığı 21 soruluk anket ve Başarılı Yaşlanma Ölçeği, anket metodu ile yüz yüze görüşülerek uygulandı. Katılımcılar Başarılı Yaşlanma Ölçeğine uygun olarak iki alt başlıkta değerlendirilip, sonuçlar demografik özellikleriyle karşılaştırıldı. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programında istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
AIM: Aging is a physiological process, provide to a successful aging, when we consider the aging world population, it is a current issue. It is important to scientifically analyze the positive and negative factors affecting aging. In our study, we investigated the relationship of 60 years old and older individuals between sociodemographic characteristics and Successful Aging Scale. We aimed to contributing to the literature and guide to physicians and patients about the aging process, by investigating the factors that may interact with healthy and successful aging. MATERIALS AND METHODS: Descriptive and cross-sectional questionnaire; there is 300 patients aged 60 years and older applicant for any reasons between January 3, 2019 and May 30, 2019, in Health Sciences University Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinics. A 21-item questionnaire including demographic information was asked to the individuals who gave consent to participate in the study, voluntarily, and who met the participation criteria and the Successful Aging Scale was administered face-to-face with the questionnaire method. Participants were evaluated under two subheadings according to the Successful Aging Scale and the results were compared with their demographic characteristics. The data obtained from IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) program were analyzed statistically.