Gestasyonel diyabetes mellitus tanısı alan annelerin yenidoğanlarında işitmenin değerlendirilmesi
Evaluation of hearing in newborns of mothers diagnosed with gestational diabetes mellitus
  1. Tez No: 615296
  2. Yazar: ESRA GÜLEN
  3. Danışmanlar: PROF. YUSUF ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
AMAÇ: Yaşam tarzı değişikliklerinden dolayı Tip II Diyabetes Mellitus (DM) ve Gestasyonel Diyabetes Mellitus (GDM)'un görülme sıklığı giderek artmaktadır. Diyabet sebep olduğu komplikasyonlar ile birlikte önemli bir sağlık problemi haline gelmiştir. Tip II DM ve GDM'un patogenezinde rol oynayan ana etmen insülin direncidir. Buna bağlı olarak da oksidatif stres oluşumu artar. Bu durum işitme yolaklarındaki aşamaları etkileyip, yetişkinde işitme kaybı yapabilir. Çalışmamızın amacı; GDM'u olan anne fetuslarının da işitme yolaklarının etkilenip, bebeklerin işitme tarama testinden kalma sıklığının artıp artmadığını belirlemektir. Yenidoğan için olumsuz olan etmenler, yenidoğanın en çok koklear kısmını etkiler ve işitme kaybı yapar. GDM'u olan annelerde de olumsuz etmen olan kan şekeri yüksekliğinin, yenidoğanın koklear kısmını etkileyip, işitme tarama testinden kalma durumunun artıp artmayacağı aranacaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Haziran ve aralık 2019 tarihleri arasında kliniğimizde doğum yapan ve GDM için tarama testi yaptırmış annelerin yenidoğanları çalışmaya alındı. Bu bebeklere işitme tarama testi olarak Auditory Brainstem Response (ABR) ve Transient Evoked Otoacoustic Emissions (TEOAE) uygulandı. İşitme kaybı için bilinen risk faktörü taşıyan yenidoğanlar da belirlendi. Tarama sonuçları“geçti”ya da“kaldı”olarak girildi. Elde edilen data SPSS 22 analiz programı ile değerlendirildi. Tanımlayıcı analizler ortalama, ortanca ve standart deviasyonlar ile sunuldu. Karşılaştırmalı çalışmalarda Mann Whitney U test kullanıldı. Kesikli değişkenlerin analizinde Ki kare testi kullanıldı. BULGULAR: Çalışmaya 114 hasta dahil edildi. Maternal yaş hariç, yenidoğanın diğer demografik özelliklerine ait parametreler açısından; gruplar birbirine benzerdi. GDM geliştiren annelerin yaşı, anlamlı olarak daha ileri idi. Cinsiyet bakımından, doğum şekli açısından ya da sezaryen olmuşsa endikasyonunun acil olup olmaması ve uygulanan anestezi biçimi açısından bebekler gruplandırıldığında ise; işitme tarama testinden kalma durumu birbirine benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
AIM: The incidence of Type II Diabetes Mellitus (DM) and Gestational Diabetes Mellitus (GDM) is increased, because of lifestyle changes. Diabetes has become an important health problem with complications. The main factor of pathogenesis of type II DM and GDM is insulin resistance which lead to oxidative stress. This situation can affect the hearing pathways and may cause hearing loss in adults. The aim of this study is to determine if the failing from hearing screening test of fetuses of GDM mother increase or not. Factors that affect hearing pathways for newborn specially affect the cochlear part and causes hearing loss. It will be sought to determine whether the high blood sugar level, which is also a negative factor in mothers with GDM, affects the cochlear part of the newborn and causes the failing from hearing screening test. MATERIALS AND METHODS: Newborns of mothers who had screening test for GDM and gave birth in our clinic between June and December 2019 were included in the study. Auditory Brainstem Response (ABR) and Transient Evoked Otoacoustic Emissions (TEOAE) were applied to these babies. Newborns with known risk factors for hearing loss were also identified. The scan results were entered as“passed”or“left”. The data obtained were evaluated with SPSS 22 analysis program. Descriptive analyzes were presented with mean, median and standard deviations. Mann Whitney U test was used in comparative studies. Chi square test was used for the analysis of discrete variables. RESULTS: 114 patients were included in the study. Except for maternal age, in terms of parameters of demographic characteristics of newborn; the groups were similar. The age of the mothers who diagnosed as GDM was significantly higher. When the babies are grouped in terms of gender, type of delivery, whether the indication for cesarean section is urgent and the type of anesthesia; hearing screening test status was similar.