Türkiye'de yüksek hızlı trenlerin kent içi raylı sistemlerle entegrasyonu: Ankara, Konya, Eskişehir ve İstanbul örnekleri
The integration between high speed rail and urban rail systems in Turkey: Ankara, Konya, Eskişehir and Istanbul samples
  1. Tez No: 615298
  2. Yazar: KEREM ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU VESİLE ÖCALIR AKÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kentler arası transit yolcu taşımacılığında önemli bir rol oynayan ve ilerleyen yıllarda daha da önem kazanması beklenen Yüksek Hızlı Trenler yolculara hızlı ve konforlu bir yolculuk ile kolay bir erişim vadetmektedir. Ancak kent içinde yer alan raylı sistemler ile Yüksek Hızlı Trenlerin bütünleşmesi çoğu zaman sağlanamamakta, böylece Yüksek Hızlı Trenin yolcular tarafından tercih edilme oranı azalabilmektedir. Yapılan büyük yatırımların daha verimli kullanılabilmesi; yolculara vaat edilen konfor ve hızın yakalanabilmesi için Yüksek Hızlı Tren sistemlerinin sadece kentler arası taşımacılık yapan bir sistem gibi değil, kentin ulaşım ağının bir parçası gibi düşünülmesi gerekmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de faaliyet gösteren Yüksek Hızlı Tren şebekesinin, yolcular için verimli, konforlu ve ulaşılabilir olması adına kent içi raylı sistemler ile entegrasyonu konusu irdelenmiş, mevcut durum ortaya konularak çeşitli analiz ve çıkarımlar yapılmış, metotlar geliştirilerek çözüm önerileri sunulmuştur. Tez için belirlenen araştırma sorularına cevaplar aranmış, bunun için Dünya'da ve Türkiye'de ilgili mevcut durum ile ilgili bulgular verilmiş, Türkiye'de seçilen kentlerle ilgili yolcu eğilimleri ile ilgili anket çalışması yapılmış ve elde edilen veriler ışığında araştırma sorularına cevaplar bulunmuştur. Ayrıca ortaya çıkan tabloda problemleri çözmek için çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
High Speed Trains, which play an important role in transit passenger transport between cities and are expected to gain more importance in the following years, offer passengers a fast and comfortable journey and easy access. However, the integration of rail systems and High Speed Trains in the city is often not achieved, thus the rate of choice of High Speed Train by passengers may reduce. More efficient use of large investments; In order to achieve the comfort and speed promised to passengers, High Speed Train systems should be considered not only as an intercity transportation system, but as a part of the city's transportation network. In this study, to be efficient and accessible to passengers on behalf of the High Speed Train network operating in Turkey, the issue of integration with the urban rail system are examined, various analyzes and inferences were made by presenting the current situation, suggestions were developed by developing methods. The answers to the research questions determined for the thesis were sought, findings about the current situation in the world and Turkey is given. The passenger surveys regarding trends in Turkey were made about the city and in the light of the data obtained, answers to the research questions were found. In addition, in the resulting table, solutions are proposed to solve the problems.