Koksidini tanılı hastalarda pulse elektromanyetik alan tedavisi ve intrarektal manipülasyon tedavisinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparision of pulse electromagnetic field therapy (PEMF) and intrarectal manipulation activities in patients with coccydynia
  1. Tez No: 615323
  2. Yazar: YILDIRAY AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TEKEOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu retrospektif çalışmada koksidini tanılı hastaların almış olduğu Pulse elektromanyetik alan (PEMF) tedavisi ve intrarektal manipülasyon tedavilerinin etkinlikleri ve tedaviden faydalanmayı etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Haziran 2018 ve Eylül 2019 tarihleri arasında koksidini tanılı ardışık 40 hasta (35 kadın, 5 erkek Yaş:41.42 ±11.93, 19-68 yıl) geriye dönük olarak analiz edildi. Hastaların demografik bilgileri, koksidini etyolojisi, grafi bulguları, komorbidite durumları, koksiks tipleri, anemi varlığı kaydedildi. Hastalar aldıkları tedaviye göre iki ayrı grupta değerlendirildi. PEMF (pulse elektromanyetik alan) tedavisi alan 20 hasta, intrarektal manipülasyon uygulanan 20 hasta vardı. Hastalar VAS (Vizüel Ağrı Skalası), Paris anketi, EuroQool (EQ-5D-3L) Genel Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Oswetry Bel Ağrısı Engellilik Düzeyi anketlerinden alınan verilerle değerlendirildi. BULGULAR: Her iki tedavi grubundaki hastalık aktivite indekslerinin tedavi öncesi ve tedaviden 6.ay sonraki değerleri kıyaslanmıştır.Buna göre DGDVAS (doktor global değerlendirme vizüel analog skala), HGDVAS (hasta global değerlendirme vizüel analog skala ) , Paris anketi, EUROQOL Genel Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Oswetry Bel Ağrısı Engellilik Düzeyi anketlerinde tedavi öncesine göre tedaviyle birlikte, 6. ayda dahi devam eden istatistiksel olarak anlamlı bir iyileşme saptanmıştır. ( Magnetoterapi grubu için p= 0,000, p=0,000, p=0,000, p=0,001, p=0,001; manipulasyon grubu için p=0,005, p=0,011, p=0,001, p=0,026, p=0,000). Her iki grupta da koksiks Tip-2'de , diğer koksiks tiplerine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek DGDVAS skoru saptanmıştır. ( magnetoterapi grubu için p=0,038; manipulasyon grubu için p=0,018) Manipulasyon grubunda şoför olanlarda anlamlı derecede yüksek HGDVAS indeksi saptanmıştır. (p=0,014) Magnetoterapi grubunda, dejeneratif grafi bulgusu olanlarda anlamlı derecede yüksek oswestry indeksi saptanmıştır. (p=0,033) Oswetry indeksinde de manipulasyon kolunda hastalık süresi, yaş ve VKİ ile pozitif yönde korelasyon saptanmıştır. (p=0,439, p=0,462, p=0,410) SONUÇ: Koksidini hastalarında magnetoterapi ve intrarektal manipulasyon tedavilerinin kısa ve orta dönemde etkin oldukları tespit edilmiştir. Bu iki tedavi yönteminin koksidinin konservatif tedavisinin bir parçası olabileceğini öngörmekteyiz.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVES: The aim of this retrospective study was to evaluate the efficacy of Pulse electromagnetic field (PEMF) and intrarectal manipulation therapies in patients with coccydynia. MATERIALS AND METHODS: Forty consecutive patients (35 females, 5 males, age: 41.42 ± 11.93, 19-68 years) diagnosed with coccyddynia between June 2018 and September 2019 were analyzed retrospectively. Demographic information, etiology of coccydynia, radiographic findings, comorbidity status, coccyx types, and presence of anemia were recorded. Patients were divided into two groups according to the treatment. There were 20 patients receiving PMEF and 20 patients receiving intrarectal manipulation. Patients were evaluated with data obtained from the VAS (Visual Pain Scale), Paris Questionnaire, EuroQool (EQ-5D-3L) General Quality of Life Scale and Oswetry Low Back Pain Disability Questionnaire. RESULTS: The values of disease activity indices in both treatment groups before and after 6 months of treatment were compared. Accordingly, a statistically significant improvement was observed in all indexes with treatment compared to the pre-treatment period, which continued even at 6 months. (PEMF; p= 0,000, p=0,000, p=0,000, p=0,001, p=0,001; İntratectal manipulation; p=0,005, p=0,011, p=0,001, p=0,026, p=0,000). In both groups, DGDVAS was found to be significantly higher in coccyx Type-2 compared to other coccyx types. (PEMF; p=0,038, İntratectal manipulation; p=0,018) Significantly higher HGDVAS index was detected in the drivers of the manipulation group. (p=0,014) In the magnetotherapy group, a significantly higher oswestry index was found in patients with degenerative radiographic findings. (p=0,033) The Oswetry index also showed a positive correlation with disease duration, age and BMI in the manipulation arm). (p=0,439, p=0,462, p=0,410) CONCLUSİON: Magnetotherapy and manipulation therapies were effective in short and medium term in coccydynia patients. We anticipate that coccydynia of these two treatment modalities may be a part of conservative treatment.