Okul öncesi öğretmenlerinin bireysel değerleri ile okul öncesi çocuklarının duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 615351
  2. Yazar: BAHRİYE MEHMETOĞLU YONTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUDE BALABAN DAĞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Okul öncesi öğretmenlerinin bireysel değerleri ile okul öncesi çocuklarının duygu düzenleme becerileri arasında ilişki olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2017-2018 eğitim öğretim döneminde Tekirdağ ilinde MEB'e bağlı olarak hizmet veren devlet ve özel anaokullarında okuyan 384 öğrenci ile bu öğrencilerin öğretmenleri (128 kişi) oluşturmaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada kullanılacak verileri toplamak amacıyla;“Kişisel Bilgi Formu”,“Schwartz Değerler Listesi”ve“Duygu Düzenleme Ölçeği-Öğretmen Formu”olmak üzere 3 veri toplama aracı kullanılmıştır. Katılımcılardan toplanan form ve ölçeklerden elde edilen verilerin analizinde SPSS 22.0 veri analiz programı kullanılmıştır. İki gruplu değişkenlerde Bağımsız Gruplar T Testi, ikiden fazla gruplu değişkenlerde Tek Yönlü Varyans (Anova) Testi ile post-hoc testlerden Tukey Testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında, %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Ayrıca anlamlı ilişki olup olmadığını araştırırken Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, okul öncesi öğretmenlerinin bireysel değerlerinin okul öncesi çocuğunun duygu düzenleme becerisi üzerinde çok sınırlı bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin Güvenlik değer tipine daha çok önem vermesi, çocukların Değişkenlik/Olumsuzluk alt boyutuyla ilgili duygularını artırarak çocukları duygu düzenleme bakımından daha zayıf bir hale getirmektedir. Okul öncesi öğretmenlerinin bireysel değerleri, eğitim vermiş oldukları okul türüne göre farklılaşmamaktayken yaşlarına, öğrenim durumlarına ve mesleki deneyimlerine göre değişik derecelerde farklılaşmaktadır. Yine, okul öncesi çocuklarının duygu düzenleme becerileri yaşlarına, cinsiyetlerine, toplam kardeş sayılarına, evde kaçıncı çocuk olduklarına ve anne eğitim durumlarına göre farklılaşmamaktayken, ailelerinin aylık gelirine ve baba eğitim duru-muna göre duygu düzenleme alt boyutu üzerinden farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
it is aimed to examine whether there is a relationship between the individual values of pre-school teachers and emotion regulation skills of pre-school children. The sample of the study consisted of 384 students in state and private kindergartens serving in the province of Tekirdag during the 2017-2018 education period and their teachers (128 people). Relational screening method was used in the study. In order to collect the data to be used in the research;“Personal Information Form,”Schwartz Values List“and”Emotion Regulation Scale-Teacher Form " were used to obtain data. SPSS 22.0 data analysis program was used to analyze the data obtained from the participants' forms and scales. Independent T-test was used for two-group variables, and were used for one-way variance (Anova) test and post-hoc tests (Tukey test ) for more than two groups. The findings were evaluated at 95% confidence interval and 5% significance level. In addition, Pearson Correlation Analysis was used to investigate whether there is a significant relationship. As a result of the study, it was concluded that the individual values of pre-school teachers have a very limited effect on the preschool children emotion regulation skills. The fact that teachers give more importance to the Security value type makes the children weaker in terms of emotion regulation by increasing their feelings about the Variability / Negative sub-dimension. While the individual values of pre-school teachers do not differ according to the type of school they provide, they vary in different degrees according to their ages, educational backgrounds and professional experiences. Again, while emotion regulation skills of pre-school children do not differ according to their age, gender, total number of siblings, number of children at home and their mother's education status, they differ according to their monthly income of familiy and father's education level.