Lise öğrencilerinin yaşadıklari aile sorunlarının duygusal zeka ve mizah tarzına etkisinin incelenmesi
The investigation of the effects of family problems of high school students on the emotional intelligence and humor style
- Tez No: 615350
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÇELEBİ ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Gençlerin ergenlik yıllarında geçirdiği inişli ,çıkışlı süreçler çoğu zaman duygu durumunu ve sosyal ilişkilerini de etkilemektedir. Özellikle aile ve arkadaş çevresi ile kurduğu ilişkilerde zihinsel gücü ve duygusal dünyasından edindiği verileri işleyerek karmaşık tepkiler verebilmektedir. Bu tepkiler ise sosyal yaşantısında kabul veya reddedilme ile sonuçlanmaktadır. Mizah sosyal ilişkileri geliştirici ve bilişsel zeka düzeyini yansıtan bir faktör olduğu için duygusal zeka ile anlamlı bir ilişkisi olabilme sorusu akla gelmektedir. Araştırmanın amacı, lise dönemindeki öğrencilerin yaşadıkları aile sorunlarının duygusal zeka ve mizah tarzına etkisıni incelemektir. Bu çalışmayla Duygusal Zeka ve Mizah Tarzları arasındaki ilişki yaş, cinsiyet ,aile özellikleri, gelir düzeyi, ailedeki çocuk sayısı değişkenlerine göre incelenmiş olup, Gençlik Dönemindeki Aile Sorunlarını Belirleme Ölçeği ile ilişkisine bakılıp , aralarında anlamlı düzeyde bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Bu araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline uygun bir şekilde hazırlanmıştır. Çalışmanın örneklemini 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Kadıköy, Üsküdar, Ataşehir, Beşiktaş, Fatih, Bahçelievler ilçelerinden İstanbul Büyükşehir Belediyesi rayiç bedeline göre alt, orta ve üst sosyoekonomik düzeyde bulunan farklı program türlerinde eğitim veren liselerden, 9. Sınıflarından 103, 10. sınıflardan 118, 11. sınıflardan 127, 12. sınıflardan 46 olmak üzere normal gelişim gösteren 205 kız, 189 erkek olmak üzere, toplam 394 öğrenciden oluşturmaktadır. Bu öğrencilere mizah tarzlarını ortaya koymayı amaçlayan Mizah Tarzları Ölçeği, ve Duygusal Zekalarını ölçen Schutte Duygusal Zeka ölçeği ile ailede yaşanan sorunları ortaya koymayı amaçlayan 'Gençlik Dönemindeki Aile Sorunlarını Değerlendirme Ölçeği' uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 21 istatistik paket programına girilmiş, verilerin analizinde lise öğrencilerininin yaşadığı aile sorunlarınının, duygusal zeka ve mizah tarzı ile ilişkilerini belirlemek için; Bağımsız Örneklem T Testi, Anova, Sheffe testi, Kruskal Wallis, Pearson Korelasyonu ve Regresyon analizleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; lise öğrencilerinin duygusal zekâları cinsiyet değişkenine göre kız öğrenciler lehine anlamlı olarak farklılaştığı, yaş ve kardeş sayılarına değişkenine göre anlamlı bir fark bulunmadığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin aile gelir düzeyine ilişkin oluşturulan gruplarda duygusal zeka ve alt boyutları arasında anlamlı bir farklılaşma gözlenmemiştir. Katılım sağlayan öğrencilerin duygusal zeka puanları arttıkça olumlu mizah tarzlarından Kendini Geliştiren Mizah tarzı puanları da artış göstermektedir. Yıkıcı mizah tarzı ile duygusal zeka arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Öğrencilerin verdiği yanıtlara göre yaşadıkları aile sorunlarından en fazla ortalamaya sahip olan durum 'Otoriter anne baba tutumu' (30,43), onun hemen ardından ise 27,09 ortalama ile 'ilişkilerde duyarsızlık ve tutarsızlık' sorunu gelmektedir. En düşük ortalama elde edilen sorun ise 'sağlık ve sosyalsorunları (4,65) 'dır. Duygusal zeka toplam puanları ile aile sorunlarını belirleme ölçeği puanları arasında, istatistiki olarak anlamlı doğrusal bir ilişki bulunmamıştır. Öğrencilerin aile sorunları azaldıkça katılımcı ve kendini geliştiren mizah tarzı puanları artış göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The ups and downs of adolescents often affect their emotional state and social relations. Especially in the relationships with the family and friends, the adolescents can process complex reactions by processing their mental strength and emotional data. These reactions result in acceptance or rejection in social life. Since humor is a factor that promotes social relationships and reflects the level of cognitive intelligence, the question of having a meaningful relationship with emotional intelligence comes to mind. The aim of this study is to investigate the effects of family problems experienced by high school students on emotional intelligence and humor. The relationship between emotional intelligence and humor style was examined according to age, gender, family characteristics, socio-economic condition, number of children in the family, and the relationship between the family attitudes and the form of the problems was investigated and it was investigated whether there was a significant relationship between them. This research has been prepared in accordance with the relational screening model of quantitative research methods. The sample of the study in the 2018-2019 academic year, Istanbul, Provincial Directorate of National Education Kadikoy, Uskudar, Atasehir, Besiktas, Fatih, Bahçelievler district of Istanbul Metropolitan Municipality according to the value of the lower, middle and upper socioeconomic level of high-schools providing education in different types of programs, 9. A Toplam of 394 students, 205 girls and 189 boys, who have normal development, 103 of which are 103, 10th grade, 118th grade, 127th, 12th grade, 46, respectively. The Humor Styles Scale, which aims to reveal the humor styles, and the Schutte Emotional Intelligence Scale, which measures the emotional intelligence, were applied to the Miz Family Problem Assessment Scale in the Youth Period il. The data obtained from the study were analyzed by SPSS statistic program and independent sample t-test, Anova, Kruskal Wallis, Sheffe, Correlation and Regression analyzes were performed. According to the findings; It was determined that high school students' emotional intelligence differed significantly in favor of female students according to gender variable, and no significant difference was found between age and sibling numbers. There was no significant difference between the scores of emotional intelligence and sub-dimensions, of the students in the monthly income level of the students. As the emotional intelligence scores of the participating students increased, the Self-Developing Humor style scores of the positive humor styles also increased. A positive relationship was found between destructive humor and emotional intelligence. According to the answers given by the students, the situation with the highest mean of family problems is ' authoritarian parents attitude '(30,43), followed by am insensitivity and inconsistency in relations ver with an average of (27,09) . The lowest average problem was health and social problems (4.65). There was no statistically significant linear relationship between emotional intelligence Toplam scores and scores of family problems. As the family problems of the students decrease, the participant and self-improving humor style scores increase.