Sağlık yöneticilerinde stratejik planlama bilinç düzeyi ve stratejik yönetimde karşılaşılan sorunlar; Samsun ili örneği
The level of conscience of strategic planning in health care managers and problems faced in strategic management: case study of Samsun province
  1. Tez No: 615379
  2. Yazar: DUYGU GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR SUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma Samsun ilindeki sağlık yöneticilerinde stratejik planlama bilinç düzeyi ve stratejik planlamada karşılaşılan sorunları belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak planlanmış ve yapılmıştır. Araştırma Haziran – Kasım 2014 tarihleri arasında Samsun İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı 18 devlet hastanesi, 1 ağız ve diş sağlığı hastanesi ve 2 ağız ve diş sağlığı merkezinde yürütülmüş olup, araştırmanın evrenini 111 sağlık yöneticisi oluşturmuştur. Hedef kitlenin % 77'sine (N=85) ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned and done as definitive and cross-sectional with the aim to determine the level of conscience of strategic planning in health managers in Samsun province and the problems encountered in strategic planning. The research was conducted in 18 state hospitals, 1 oral and dental health hospital and 2 oral and dental health centers of Samsun Provincial Directorate of Health between January – November 2014 and 111 health managers constituted the research population. 77% of the target group (N=85) were accesed.