Jinekolojik kanserli hastalarda algılanan stres ile umut düzeyinin belirlenmesi
Determination of percei̇ved stress and hope in patients wi̇th gynecological cancer
  1. Tez No: 615387
  2. Yazar: EŞE URAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, jinekolojik kanserli hastaların algıladıkları stres düzeyi ile umut düzeyini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırma, Haziran-Ekim 2018 tarihleri arasında, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinin kadın hastalıkları ve doğum kliniğinde yatarak ve radyasyon onkolojisi ünitesinde günübirlik tedavi gören, çalışmaya katılmayı kabul eden 124 hasta ile yapılmıştır. Veriler yüz yüze görüşme yöntemiyle, araştırmacı tarafından hazırlanan sosyo-demografik ve hastalığa ilişkin özellikleri içeren genel bilgi formu, stres düzeylerini ölçmek amacıyla“Algılanan Stres Ölçeği”ve bireylerin umut düzeylerini belirlemek amacıyla“Sürekli Umut Ölçeği”ile elde edilmiştir. Veriler SPPS 22.0 programında değerlendirilmiş ve analizinde Kruskal Wallis testi, Man Whitney U testi ve sperman korelasyon testi kullanılmıştır. Hastaların yaş ortalaması 57,18'dir, %79,8'i ilköğretim mezunu, %87,1'i evli ve %88,7' sinin çocuğu vardır. Hastaların %58,1'i endometrium tanısı almış, %87,1'i hastalığın tanısını 1-6 ay öncesinde aldığını, %57,3'ü hastalık hakkında bilgiyi doktordan aldığını, %51,6'sı hastalığın evresini bilmediğini, %81,5'i yatarak tedavi gördüğünü, %84,7'si ameliyat olduğunu, %8,9'nu kemoterapi tedavisi görmediğini, %96'sı psikolojik destek almadığını, %79,8'i psikolojik desteğe ihtiyaç duymadığını ifade etmiştir. ASÖ puan ortalaması 34,56±8,27 ve SUÖ puan ortalaması 56,31±7,80 olarak bulunmuştur. Sosyo demografik veriler ile ASÖ ve SUÖ toplam puanı arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out as descriptive and cross-sectional in order to determine the perceived stress and hope in gynecological cancer patients. The study was conducted between June and October 2018 with 124 inpatients treated at Kocaeli University Medical Faculty Hospital's Obstetrics and Gynecology Clinic. The data were collected through face-to-face interview, a general information form including socio-demographic and disease-related features prepared by the researcher, the Perceived Stress Scale and the Dispositional Hope Scale. The data were evaluated in SPSS 22 program and Kruskal Wallis test, Man Whitney U test and sperman correlation test were used in the analysis. The mean age of the patients was 57,18, 79,8% were primary school graduates, 87,1% were married and 88,7% had children. 58.1% of the patients were diagnosed with uterine cancer, 87.1% had diagnosed the illness 1-6 months ago, 57.3% had information about the illness from the doctor, 51.6% did not know the stage of the illness,% 81.5% had received inpatient treatment, 84.7% had undergone surgery, 8.9% had not received chemotherapy treatment, 96% had no psychological support, 79.8% did not require psychological support. The mean score of Perceived Stress Scale (PSS) was 34,56 ± 8,27 and the mean score of Dispositional Hope Scale (DHS) was 56,31 ± 7,80.