Siklet sporu yapan bireylerde kilo düşme yöntemleri ve etkilerinin incelenmesi
Siklet sporu yapan bireylerde kilo düşme yöntemleri ve etkilerinin i̇ncelenmesi
  1. Tez No: 615419
  2. Yazar: ADEM ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma siklet sporu yapan sporcuların kilo düşme yöntemlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi Ankara ilindeki 99 judocu, 89 taekwondocu, 74 güreşçi ve toplam 262 sporcudan oluşmaktadır. Bu araştırmada, veri toplama aracı olarak Yarar ve arkadaşları (2016) tarafından geliştirilen“Sporcu kilo düşme yöntemleri ve etkileri ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmada yüzde, frekans, aritmetik ortalama, parametrik dağılımlarda bağımsız gruplar t testi (independent sample t test) ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmış, ANOVA analizlerinin anlamlı bulunan gruplar arası farklılıklar için ikinci seviye testi olan Tukey HSD ve Spearman Korelasyon testi kullanılmıştır. Sonuç olarak judo, teakwondo ve güreş sporu yapan sporcularda diyet boyutundan biraz etkilenmişlerdir. Cinsiyete göre kilo düşme davranışlıklarında farklılık bulunmuştur. Yine erkek sporcuların sıvı kaybı yöntemi ile kızlara göre daha fazla etkilenmiştir. Branşa göre fizyolojik, psikolojik ve sıvı kaybı alt boyutlardan etkilenme durumunda anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Fizyolojik ve sıvı alt boyutlarında güreşcilerin daha çok kullandığı ve taekwondo sporcuların ise psikolojik yöntemi kullandığı tespit edilmiştir. Sporcuların yaş değişkenine göre alt boyutlar grubunu en çok 19 yaş ve üstü sporcular kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
STUDY OF WEIGHT LOSS METHODS AND THE IMPACTS ON DIVISION SPORTS INDIVIDUALS This study was carried out to determine the weight reduction methods of athletes engaged in weight sports. The sample of the study consists of 99 judo players, 89 taekwondo players, 74 wrestlers and 262 athletes in Ankara. In this study,''Athlete weight reduction methods and effects scale was developed by Yarar and friends (2016) and personal information form developed by the researcher were used as data collection tools. Independent sample test and one way ANOVA were used for percentage, frequency, arithmetic distributions, and Tukey HSD and Spearman Correlation test, which are the second level tests, were used for significant differences between ANOVA analyzes. As a result, judo, takewondo and the wrestling athletes were slightly affected by the diet size. There was a difference in weight reduction behaviors according to gender. Again, male athletes were more affected by fluid loss than girls. Significant differences were found in case of physiological, psychological and fluid loss sub-dimensions. It was determined that wrestlers used psychological methods. According to the age variable of the athletes, the sub-dimensions are mostly used by athletes aged 19 and over.