Comparison of sports nutrition knowledge, supplement usage and orthorexia tendencies between different sport branches
Farklı spor dalları arasında spor beslenme bilgisi, takviye kullanımı ve ortoreksiya eğilimlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 683474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Farklı Spor Dalları Arasında Spor Beslenme Bilgisi, Takviye Kullanımı ve Ortoreksiya Eğilimlerinin Karşılaştırılması Ortoreksiya nervoza (ON), sağlıklı gıda tüketimi ile ilişkili patolojik durumu ifade eder. Ortoreksiya nervoza, gıdaların kalitesi, saflığı ve sağlıklı beslenmenin aşırı tüketilmesinin ön planda olduğu önemli bir yeme bozukluğu türüdür. Sağlıklı beslenme konusunda katı kurallarla gereğinden fazla uğraşmanın bu hastaların çoğu zamanını aldığı ve sosyal fonksiyonların bozulmasına yol açabileceği gözlemlenmiştir. Ortoreksiya nervoza belirtileri özellikle belirli bir kiloda kalma takıntısı olan kişilerde, sporcularda, mankenlerde, dansçılarda, jimnastikçilerde, doktorlarda, diyetisyenlerde, anksiyetesi olanlarda, obsesif-kompulsif bireylerde ve beden imajına aşırı önem veren kişilerde daha sık görülmektedir. Spor branşlarına göre toplum tarafından algılanan beden tipi ile sporcunun kendi bedeni arasındaki çelişki, sporcular üzerinde baskı oluşturmakta ve yeme bozukluklarına neden olmaktadır. Bu nedenle siklet, dayanıklılık ve estetik sporlarda yeme bozuklukları daha sık görülmektedir. Antrenörler, sporcular ve ailelerin yeme bozuklukları ile ilişkili risk faktörleri konusunda bilgilendirilmesi gerekmektedir. Yeme bozukluklarını önlemek için sporcuların sağlıklarını ve performanslarını iyileştiren beslenme eğitim desteği almaları gerekmektedir. Sporcularda, kontrollü ve uzman gözetiminde kademeli olarak kilo kaybı ve alımı sağlanırsa yeme bozukluğu gelişme riski daha azdır. Bu tezin amacı, takım sporları yapan sporcular ile bireysel spor yapan sporcular arasında ortoreksiya nervoza eğilimi ve sporcu beslenme bilgisi açısından farklılık olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Bunun yanı sıra spor beslenme bilgi düzeyi ile ortoreksiya eğilimi arasındaki var olması olası ilişkiyi de ortaya koymak ve ayrıca sporcuların yaşları ile sporcu beslenme bilgi düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır.Bu araştırma 108 takım sporcusu ve 106 bireysel sporcu olmak üzere toplam 214 katılımcı üzerinde yapılmıştır. Katılımcıların doldurdukları anket formu, ortoreksiya eğilimi, ergojenik destek kullanımı ve spor beslenme bilgi düzeyini değerlendirmek için çeşitli bölümlerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Orthorexia nervosa (ON) refers to the pathological condition associated with the consumption of healthy food. Orthorexia nervosa is an important type of eating disorder in which over-occupation of foods quality, purity and healthy eating is at the forefront. It has been observed that over-dealing with strict rules on healthy eating takes up most of the time of these patients and may lead to deterioration of social functions. Orthorexia nervosa symptoms are more common especially in people who are obsessed with staying at a certain weight, models, dancers, gymnasts, physicians, dietitians, individuals with anxiety, obsessive-compulsive individuals, and individuals who give excessive importance to body image. The contradiction between perceived body type by society according to sport branches and own body of an athlete creates pressure on athletes and causes eating disorders. For this reason, eating disorders are observed with a higher prevalence in weight, endurance and aesthetic sports. Trainers, athletes and families need to be informed on the risk factors associated with eating disorders. In order to prevent eating disorders, athletes need to receive nutritional education support that improves their health and performance. In athletes, the risk of developing eating disorders is less if weight loss is provided gradually and under controlled and expert supervision. The purpose of this thesis is to find out if any different exist between team sports athletes and individual sports athletes in terms of orthorexia nervosa tendency and in terms of sports nutrition knowledge. As well as to reveal the association between sport nutrition knowledge level and orthorexia tendency if it is the case. Furthermore, to search connection between age of the athletes and sports nutrition knowledge level. This research has done on 108 team sports players and 106 individual sports players totally 214 participants. Participants filled survey form consist of varied sections to evaluate orthorexia tendency, ergogenic supplement usage, and sport nutrition knowledge level.