Antik olimpiyat oyunları ve antik anadolu ile ilişkisi
Ancient olympic games and relations between ancient Anatolia
  1. Tez No: 615418
  2. Yazar: AYDA ARPAK KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURULLAH CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Tarih, Sports, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Antik Yunanda Olimpiyat oyunları tüm oyunlar içinde en ünlüsüydü (8). Peki Panhellenik Oyunların öncüsü hangisiydi? Bu sorunun yanıtı, bizi bir anda Yunan anakarasından alır ve karşı kıyıya, Asia Minor'a (Anadolu) geçirir, Troia'nın surları önüne bırakır; çünkü Yunana özgü spor fikrini doğuran, besleyip büyüten ata, Asia Minor'un o verimli topraklarıdır (60). Bazı tarihçiler, Hitit sporunun Yunan sporunu etkilemiş olma ihtimali üzerinde dururlar (12). Hattiler (M.Ö.2500–2000), Hititler (M.Ö.1666–1190), dönemlerinde Mısır'la birlikte Dünya'nın iki süper devletinden biriydi. Hellen'ler (M.Ö.1050-M.S.395), Mezopotamya'nın iki bin yıllık zengin bilgi hazinesini Anadolu'da yaşayan genç Hitit beylikleri aracılığıyla tanıdılar (19). Anadolu, ilişkilerini daha çok doğudaki veya güneydeki komşularıyla (Mezopotamya, Ortadoğu, Mısır) geliştirmişken, Anadolu'ya M.Ö.1000'de yerleşen Yunanlar bu geniş toprakları Batı kültürüne açmışlardı. Batı kültüründe kökenlerinin oldukça eskiye, Minos Uygarlığı'na (M.Ö.2000) dayandığı kabul edilen; bedeninin tüm yetkinliklerinden yararlanan, tamamı ile vücut kontrolünün doğru uygulanmasına bağlı gösteri türünün (şenlikler), Hitit kültüründe de uygulanıyor olması yalnızca Ege coğrafyasına mal edilmemesi gerektiğinin bir göstergesidir (62). Avrupa merkezci teoriler, Asya ve Afrika toplumlarını dünyanın tarihsel gelişme yatağının dışına itmekte, insanlığın biricik gelişme yatağı ve öncüsü olmaktadır. Doğu toplumları ise, gelişme dinamiğine yapısal olarak sahip değillerdir. Sonuç olarak, 'geri' Üçüncü Dünya halklarının bu tıkanıklığını aşacak olan Batı emperyalizmi ve sömürgecilik haklı kılınmaktadır (6).
Özet (Çeviri)
In Ancient Greece, the Olympic Games were the most famous among all games (8). Well then, who is the predecessor of the Pan-Hellenic Games? The answer to this question all of a sudden takes us from the Greece mainland to the opposite shore, passes us through Asia Minor (Anatolia) and then slowly leaves us in front of the ramparts of Troy, because the predecessor who created, nurtured and raised the idea of sports unique to the Greeks is the fertile territories of Asia Minor (60). Some historians emphasize the possibility of Hittite sports having influenced Greek sports (12). The Hattians (2500-2000 B.C.), Hittites (1666-1190 B.C.), together with Egypt, were one of the super states of the world in that period. The Helens (1050 B.C.-395 A.D.) came to recognize Mesopotamia's two thousand year old rich mine of information through the young Hittite principalities living in the southeast of Anatolia (19). While Anatolia had mostly developed its relations with its neighbors in the east or south (Mesopotamia, Middle East, Egypt), the Greeks who settled in Anatolia in 1000 B.C. had opened these territories to Western culture. The type of demonstrations (festivals), whose origins are accepted to date back to old times, to the Minoan Civilization (2000 B.C.), which benefits from the competences of the human body concerning balance, coordination and briskness and which entirely depends on accurately applying body control, also being used in Hittite culture is an indication that it should not only be attributed to Aegean geography (62). Euro-Centralist theories push Asian and African societies outside of the world's historical development bed and become the one and only development bed and pioneer of humanity. On the other hand, eastern societies do not structurally possess development dynamics. In conclusion, Western imperialism and colonialism, which will surpass this deadlock of the 'backward' Third World communities, have been accepted to be just (6).