Sporcular ve sedanterlerin hedonik açlık durumlarının karşılaştırılması
Comparison of hedonic hunger levels between athletes and sedentary individuals
  1. Tez No: 992111
  2. Yazar: SUEDA FADILOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖKKEŞ ALPASLAN GENÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Beslenme ve Diyetetik, Sports, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, sporcu bireyler ile sedanter bireyler arasında hedonik açlık düzeylerinin karşılaştırılması ve sporcu grubunda siklet sporlarıyla uğraşan bireylerle diğer branş sporcuları arasında anlamlı bir fark olup olmadığının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 15–30 yaş aralığındaki toplam 260 birey oluşturmuştur. Veriler, Demografik Bilgi Formu ve hedonik açlık düzeyini ölçmek amacıyla Lowe ve Butryn (2007) tarafından geliştirilen Besin Gücü Ölçeği (PFS) ile toplanmıştır. Çalışmaya katılım gönüllülük esasına dayanmış; veriler yüz yüze ve çevrim içi anket yöntemiyle elde edilmiştir. Veriler SPSS 25.0 programında analiz edilmiştir. Normallik Shapiro-Wilk testi ile değerlendirilmiş; gruplar arası farklılıklarda normallik sağlandığında ANOVA, sağlanmadığında Welch ANOVA ve Kruskal-Wallis testleri kullanılmış; çoklu karşılaştırmalarda Games-Howell testi uygulanmıştır. Bulgular, spor yapma durumuna göre hedonik açlık düzeyleri arasında anlamlı fark olduğunu göstermiştir (Welch F=6.257; p=0.002). Spor yapmayan bireylerin hedonik açlık toplam puanları, hem siklet sporcularına hem de diğer branş sporcularına göre anlamlı düzeyde daha yüksektir (p<0.05). Alt boyutların tümünde benzer şekilde sedanter bireylerin puanlarının spor yapan bireylerden anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir. Siklet sporcuları ile diğer branş sporcuları arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05). VKİ gruplarında yapılan analizlerde ise fazla kilolu bireylerin hedonik açlık puanlarının normal kilolu bireylerden anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilmiştir (p<0.05). Sonuç olarak, düzenli fiziksel aktivitenin hedonik açlığı azaltıcı bir etkiye sahip olduğu; sedanter bireylerde ise yiyeceğe yönelik ödül duyarlılığının daha yüksek olduğu görülmüştür. Spor türü farklılık yaratmazken, fazla kilolu olmanın hedonik açlık düzeylerini artırdığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the hedonic hunger levels of athletic and sedentary individuals and to determine whether there is a significant difference between athletes participating in weight-class sports and those involved in other sport disciplines. The sample consisted of 260 individuals aged 15–30 years. Data were collected using a Demographic Information Form and the Power of Food Scale (PFS), developed by Lowe and Butryn (2007), to assess hedonic hunger. Participation was voluntary, and data were obtained through face-to-face interviews and online questionnaires. The data were analyzed using the SPSS 25.0 program. Normality was evaluated using the Shapiro–Wilk test; ANOVA was used when normality was met, while Welch ANOVA and Kruskal–Wallis tests were used when assumptions were not met. Games–Howell was applied for multiple comparisons. The findings indicated a significant difference in hedonic hunger levels based on physical activity status (Welch F=6.257; p = 0.002). The total hedonic hunger scores of sedentary individuals were significantly higher than those of both weight-class athletes and athletes from other sports disciplines (p<0.05). Likewise, in all sub-dimensions, sedentary individuals scored significantly higher than physically active individuals. No significant difference was found between weight-class athletes and athletes from other branches (p>0.05). In the analyses conducted according to BMI categories, overweight individuals had significantly higher hedonic hunger scores than normal-weight individuals (p<0.05). In conclusion, regular physical activity has a reducing effect on hedonic hunger, whereas sedentary individuals show greater sensitivity to food-related reward cues. While sport type does not create a meaningful difference, being overweight increases hedonic hunger levels.