Effect of time delays on the convergence speed of consensus dynamics
Uzlaşma problemlerinde gecikme teriminin yakınsama hızına etkisi
  1. Tez No: 615426
  2. Yazar: MOHAMMED KAMIL ALHASSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİHCAN ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada zaman gecikme teriminin uzlaşma dinamiği üzerindeki etkileri incelenmektedir. Gecikme teriminin varlığı, problemi, bir adi diferansiyel denklem sistemi yerine sonsuz boyutlu bir uzayda ele almayı gerektirir. Gecikme teriminin kararlılığı etkilemediği literatürde gösterilmiş olmakla beraber, bunun ötesindeki detaylı etkileri bilinmemektedir. Bu çalışmada, gecikme teriminin çoğu ağ için yakınsama hızını yavaşlattığı, fakat bazı özel ağlar içinse tam tersine hızlandırdığı gösterilmektedir. Gecikme altında hızlanan bu özel ağların yapısal özellikleri detaylı olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
We discuss consensus problems under time delays. The presence of time delays results in an infinite-dimensional system rather than a system of ordinary differential equations. It has been shown that information transmission delays do not influence whether the system converges to a consensus value; however, further effects of delays are unknown. We show that time delays in most graphs decreases the convergence speed; while somewhat surprisingly, they can improve convergence in certain special graphs. We discuss the structure of graphs for which such improvement is possible.