Cost constrained sensor selection and design for binary hypothesis testing
İkili hipotez testi için bütçe kısıtlı sensör seçimi ve tasarımı
- Tez No: 615427
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN GEZİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bütçe kısıtlı ölçümlere dayanan ikili hipotez testi için sensör seçme problemi incelenmektedir. Ölçümlenen rastsal gözlemler, ilgili parametre vektörüne bağlı olarak Gauss gürültülü doğrusal bir sistem tarafından oluşturulmaktadır. Kısıtlı sayıda sensör tarafından yapılan ölçümlere dayanarak, parametre vektörünün durumunun tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Her bir sensör ölçümünün maliyeti, sensörün güvenilir olarak ayırt edebildiği genlik seviyesi sayısıyla orantılıdır. Toplam ölçüm bütçesine ve kullanılabilecek sensör sayısına üst limit getirilerek, ikili hipotez testinin tespit başarımını maksimize etmek üzere sensör seçme problemi kurgulanmaktadır. Bu optimizasyon probleminin doğrusal gevşetmeye uğramış halinin çözümünün karakterize edilmesiyle en iyiye yakın başarıma ulaşan ve etkili bir şekilde hesaplanabilen bir çözüm algoritması önerilmektedir. Ölçüm maliyetlerinin sabit olduğu duruma ek olarak, bu maliyetlerin tasarım parametreleri kabul edildiği durum ele alınmaktadır. Bilhassa, tespit için kullanılan sensörlerin ölçüm hassasiyetini tasarlamak aracılığıyla toplam bütçenin kısıtlı sayıda sensöre paylaştırılması problemi incelenmektedir. Problemin en iyi sonucu kapalı formda elde edilmektedir. Önerilen çözümlerin başarımları sayısal örnekler aracılığıyla sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
We consider a sensor selection problem for binary hypothesis testing with cost-constrained measurements. Random observations related to a parameter vector of interest are assumed to be generated by a linear system corrupted with Gaussian noise. The aim is to decide on the state of the parameter vector based on a set of measurements collected by a limited number of sensors. The cost of each sensor measurement is determined by the number of amplitude levels that can reliably be distinguished. By imposing constraints on the total cost and the maximum number of sensors that can be employed, a sensor selection problem is formulated in order to maximize the detection performance for binary hypothesis testing. By characterizing the form of the solution corresponding to a relaxed version of the optimization problem, a computationally efficient algorithm with near optimal performance is proposed. In addition to the case of fixed sensor measurement costs, we also consider the case where they are subject to design. In particular, the problem of allocating the total cost budget to a limited number of sensors is addressed by designing the measurement accuracy (i.e., the noise variance) of each sensor to be employed in the detection procedure. The optimal solution is obtained in closed form. Numerical examples are presented to corroborate the proposed methods.