Rapid reconstruction for parallel magnetic resonance imaging with non-cartesian variable-density sampling trajectories
Değişken yoğunluklu kartezyen olmayan paralel manyetik rezonans görüntülemede hızlı geriçatım
- Tez No: 615428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ÇUKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Uzun tarama süreleri manyetik rezonans görüntülemenin (MRG) bazı uygulamalarda kullanımını zorlaştırmaktadır. Değişken yoğunluklu taramalar, sinyal gürültü oranı (SNR) ve uzamsal çözünürlük arasında iyi bir denge sağlayacak şekilde taramayı hızlandırmaya olanak sağlamaktadır. Değişken yoğunluklu paralel görüntüleme geriçatımı için çeşitli görüntü uzayı ve k-uzayı algoritmaları önerilmiştir. Ancak bu yöntemler Kartezyen olmayan veriler için yinelemeli süreçler içerdiklerinden özellikle 3 boyutlu (3B) geriçatım için önemli bir hesaplama yüküne neden olmaktadır. Yakın zamanda 2 boyutlu Kartezyen olmayan verilerin hızlı geriçatımı için, bölgesel duyarlılıklı kısmî paralel görüntülemeye (PILS) dayalı etkin bir yöntem önerilmiştir. Bu tezde 3B Kartezyen olmayan değişken yoğunluklu veri için genelleştirilmiş bir görüntü uzayı uygulaması sunmakta ve bunu geleneksel ızgaralama, PILS ve ESPIRiT (Özvektör haritalarını kullanarak yinelemeli kendiyle tutarlı paralel görüntüleme geriçatımı) geriçatımları ile R=2,5'ten 4,2'ye kadar hızlandırılmış beyin ve diz verisi üzerinde karşılaştırmaktadır. Sonuçlar önerilen 3B değişken görüntü alanı yönteminin SOS (karelerin toplamı) ve PILS yöntemlerinden üstün olduğunu, ESPIRiT'in yarısı kadar işleme süresinde ESPIRiT'e kıyasla eşit ya da daha iyi başarı sağladığını göstermektedir. Önerilen yöntem bu şekilde hızlı, yüksek SNR ile ve artifaktları bastırılmış geriçatımlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to long acquisition times, the use of magnetic resonance imaging (MRI) remains challenging in some applications. Variable-density acquisitions enable scan acceleration while maintaining a desirable trade-off between signal-to-noise ratio (SNR) and spatial resolution. Several image-domain and k-space algorithms were previously proposed for parallel-imaging reconstructions of variable-density acquisitions. However, these methods involve iterative procedures for non-Cartesian data, resulting in substantial computational burden in particular for three-dimensional (3D) reconstructions. An efficient method based on partially parallel imaging with localized sensitivities (PILS) was recently proposed for fast reconstructions of 2D non-Cartesian data. This thesis introduces a generalized image-domain implementation for 3D non-Cartesian variable-density data, and compares it against conventional gridding, PILS, and ESPIRiT (iterative self-consistent parallel imaging reconstruction using eigenvector maps) reconstructions on brain and knee data accelerated at R=2.5 to 4.2. The results indicate that the proposed 3D variable-FOV method outperforms SOS (sum of squares) and PILS methods, and performs equally or better than ESPIRiT reconstruction at less than half of the processing time required by ESPIRiT. Thus, the proposed method provides fast, high-SNR, artifact-suppressed reconstructions.