Özel bir hastanenin beslenme ve diyet polikliniğine başvuran obez kadınların beslenme durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional status of obese women who applied to the diet and nutrition polyclinic of a special hospital
- Tez No: 615452
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜVEDDET EMEL TÜFEKÇİ ALPHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Obezite, özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde prevalansı giderek artan ve toplum sağlığını büyük ölçüde tehdit eden 21. Yüzyılın küresel boyuttaki en ciddi tedavi edilmesi gereken sağlık sorunudur. Bu çalışmanın amacı; beslenme ve diyet polikliniğine başvuran yetişkin obez kadınların beslenme durumunun değerlendirilmesidir. Çalışma Temmuz 2018- Aralık 2018 tarihleri arasında, yaşları 18-65 yaş arası değişen, BKİ ≥ 30 kg/m² olan ve araştırmaya katılmaya gönüllü kadınlar (256 kadın) üzerinde yürütülmüştür. Katılımcılara bu araştırma için özel olarak geliştirilmiş bir anket uygulanmıştır. Beslenme durumları 24 saatlik besin tüketim kaydı ile belirlenmiştir. Çalışmaya katılan kadınların BKİ ortalaması 36,2±4,7 kg/m²'dir. Kadınların %49,2'si 1. Derece obez iken %20,3'ü morbid obezdir.
Özet (Çeviri)
Obesity is the most serious global health problem of 21st century that has to be treated. It is increasingly prevalent in developed and developing countries and threatens public health. The aim of this study is; to evaluate the nutritional status of adult obese women who were admitted to the nutrition and diet clinic. The study was carried out between July 2018 and December 2018 on women (256 females) aged between 18-65 years, whose BMI ≥ 30 kg/m² and who volunteered to participate in the study. A questionnaire developed specifically for this study was applied to the participants. Nutritional status was determined by a 24-hour food consumption record. The average BMI of the women participating in the study was 36.2±4.7 kg/m². While 49.2% of women are in 1st grade obesity class, 20.3% are morbid obese.