Özel bir hastanenin diyet polikinlikiğine başvuran kilolu ve obez bireylerin kilo kaybı öncesi ve sonrası kan glikoz, insülin ve lipit profili düzeylerinin değerlendirilmesi
Analysis of overweight and obese people's blood glucose, insulin and lipid profile before and after participating in a weight loss program at a diet clinic of a private hospital.
- Tez No: 365317
- Danışmanlar: PROF. FİLİZ AÇKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma, kilolu ve obez bireylerin kilo kaybı öncesi ve sonrasındaki bazı biyokimyasal kan düzeylerinin değerlendirilmesi amacı ile yapılan tanımlayıcı bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini, 1 Ocak 2013 - 1 Ocak 2014 yılları arasında Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi, Beslenme ve Diyet Polikliniğine başvurmuş olan gönüllü 30 -50 yaş arası kadın ve erkek 56 hasta oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından hazırlanan Genel Bilgi Formu (Ek-1) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, oran gibi betimsel istatistiklerden ve non-parametrik testlerden yararlanılmıştır. Karşılaştırmalar için non-parametrik testlerden 'Mann-Whitney U' testi ve 'Wilcoxon Signed Rank Test' kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is designed to evaluate the blood values of overweight and obese people before and after a weight loss program. The data is collected from 56 volunteers (men and women between 30 - 50 years old) who have applied to the Nutrition Department at Anadolu Medical Center between January 1, 2013-January 1, 2014. The data is gathered using“Survey Forms”. To analyze the data, descriptive statistics such as frequency, arithmetic mean, standard deviation and percentage were used. For comparison analysis, among non-parametric tests, Mann-Whitney U Test and Wilcoxon Signed Rank Test are used. Results are evaluated within %95 confidence interval (CI) and P for trend