Polikliniğe başvuran obez kadınların çalışıp-çalışmama durumlarının beslenmelerine etkisi
The effect of obese women's working or nonworking situations who start to policlinic on their nutrition
- Tez No: 294190
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZERSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Şişmanlık (obezite) diyetle alınan fazla kalorinin vücutta yağ depolarını artırmasıyla karakterize olan bir sağlık problemidir. Şişmanlığın temelinde beslenmede yapılan yanlış uygulamalar yer almaktadır. Kişilerin beslenme alışkanlıklarının dışında, yaşam şekilleri de şişmanlığın oluşumunda etkendir. Bu çalışmanın amacı obez kadınların çalışma durumlarının beslenmelerine etkisini saptamaktır. Bu çalışma 2010-2011 yılları arasında İstanbul' da bulunan özel bir hastanenin diyet polikliniğine başvuran, obez, 18 yaş üstü 103 gönüllü kadın üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilen obez kadınlar çalışan ve çalışmayan grup olmak üzere ikiye ayrılıp; kadınların demografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, spor yapma durumları, vücut ağırlıkları, BKI ve B/K oranı değerleri karşılaştırılmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesi SPSS 15.0 paket programı ile yapılmıştır. Gruplarının karşılaştırılmasında Student's t-testi, Ki-kare testi ve Fisher's Exact Ki-Kare testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity is a health problem which arise with the increase of fat storage in a body. The aim of this study was to determine the effect of employment status of obese women on their nutrition habits. This study, which involves 103 over 18 years old obese women living in Istanbul. The participants were departed to two groups according to their working and non-working status. In this study, demographic charecteristiscs, eating habits, exercise habits, body weight, BMI and W/H averages of women were calculated. These datas, we used SPSS 15.0.