Duygusal zekânın iş stresi üzerindeki etkisi: Van konaklama işletmeleri üzerinde bir uygulama
The effect of emotional intelligence on job stress: An application on Van accomodation
  1. Tez No: 615456
  2. Yazar: ÖMER GÜNSAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TURAN TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Duygusal zekâ kişilerin kendilerinin ve diğerlerinin duygularını anlayabilmeleri ve tanımlayabilme yeteneği olarak ifade edilebilmektedir. Duygusal zekânın iş performansı, insan ilişkileri, ruh sağlığı gibi pek çok konu üzerinde etkisi bulunmaktadır. Bunlardan birini de iş stresi oluşturmaktadır. Duygusal zekânın iş stresini yönettiği bilinmektedir. Yani işletmelerde çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilecek iş stresinin kontrol edilmesinde duygusal zekânın önemli bir etken olduğu söylenebilmektedir. Bu açıklamalardan hareketle mevcut araştırmanın amacı Van ilinde bulunan konaklama işletmelerinde çalışanların duygusal zekâ düzeylerinin iş stresleri üzerinde etkisinin bulunup bulunmadığının tespit edilmesi olarak belirlenmiştir. Kullanılabilir 230 adet anket formunun analizi sonucunda Van konaklama işletmelerinde çalışanların duygusal zekâ ve iş stresi düzeylerinin araştırma kapsamında ele alınan sosyo-demografik değişkenlerden bazıları açısından farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Duygusal zekâ ve iş stresi arasında herhangi bir ilişki saptanmamış olup, aynı zamanda duygusal zekânın iş stresi üzerinde etkisinin bulunmadığı da görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Duygu, Duygusal Zekâ, Stres, İş Stresi, Van İli, Konaklama İşletmeleri
Özet (Çeviri)
Emotional intelligence can be expressed as the ability of individuals to understand and define their own and others' feelings. Emotional intelligence has an impact on many issues such as job performance, human relationships, and mental health. One of them is job stress. Emotional intelligence is known to manage job stress. In other words, it can be said that emotional intelligence is an important factor in controlling the job stress that may arise in companies for various reasons. Based on these explanations, the aim of the present study was to determine whether emotional intelligence levels of employees in accommodation establishments in Van had an effect on job stress. As a result of the analysis of 230 available questionnaires, it was found that the emotional intelligence and job stress levels of employees in Van accommodation enterprises differed in terms of some of the socio-demographic variables covered in the research. No relationship was found between emotional intelligence and job stress, and it was also found that emotional intelligence had no effect on job stress. Based on the findings obtained from the analyzes were given the results of the research. Keyword : Emotion, Emotional Intelligence, Stress, Job Stress, Van Province, Accommodation Establishments