UNS S 31803 dubleks paslanmaz çeliğin tungsten inert gaz ve örtülü elektrod ark kaynak yöntemleri ile kaynaklanabilirliği ve mekaniksel özelliklerinin araştırılması
An investigation on mechanical properties and weldability of UNS S 31803 duplex stainless steel with tungsten inert gas and shielded metal arc welding method
  1. Tez No: 615503
  2. Yazar: BAŞAR ERSEGÜN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ TALAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada, UNS S31803 dubleks paslanmaz çeliklerin tungsten inert gaz ve örtülü elektrod ark kaynak yöntemleri beraber kullanıldığı zaman kaynağında oluşabilecek farklı ısı girdileri sebebi ile oluşabilecek fazlar ve metaller arası bileşiklerin kaynaklı bağlantının mekanik ve korozyon davranışlarına etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla; 21,44x323,9x250 mm boyutlarında UNS S31803 dubleks paslanmaz çelik boru ER2209 ilave dolgu teli kullanılarak TİG kaynağı ve E2209-15 örtülü elektrodu ile örtülü elektrod ark kaynağı ile birleştirilmiştir. Koruyucu gaz ve kök koruma gazı olarak saf argon gazı kullanılmıştır. Mikroyapısal incelemeler, manyetik delta ferrit, mekanik testler ile korozyon (ağırlık kaybı) testleri PTS ve ASME standartları temel alınarak; bu standartların yönlendirdiği standartlara göre uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of UNS S31803 duplex stainless steel on the mechanical and corrosion behavior of the welded connection between the phases and the intermetallic compounds due to different heat inputs that may occur at the source of TİG and Shielded Metal Arc Welding methods were investigated. For this purpose; UNS S31803 duplex stainless steel pipe with dimensions of 21,44x323,9x250 mm are connected with E2209-15 covered electrode and ER2209 additional filler wire. Pure argon gas was used as shiding gas and root protection gas. Microstructural investigations, magnetic delta ferrite, mechanical tests and corrosion (weight loss) tests based on PTS and ASME standards; These standards are applied according to the standards.