UNS S31803 ve hastelloy C-276 alaşımlarının benzer olmayan metal kaynağının mikroyapısal ve mekanik karakterizasyonu
Microstructural and mechanical characterization of dissimilar metal welding of UNS S31803 and hastelloy C-276 alloys
- Tez No: 668126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN HAKAN ATAPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, UNS S31803 kalite dubleks paslanmaz çelik ile Hastelloy C-276 nikel esaslı süperalaşımı tungsten inert gaz yöntemiyle birleştirilmiştir. Benzer olmayan metallerin birleştirilmesinde farklı kimyasal kompozisyona sahip nikel esaslı ERNiCr-3 ve ERNiCrMo-3 dolgu metalleri kullanılmıştır. Birleştirilmiş parçaların metalurjik yapıları mikroyapısal karakterizasyon çalışmaları ile belirlenmiştir. Mekanik karakterizasyon çalışmalarında ise sertlik ve darbe tokluk ölçümleri yapılmıştır. Karakterizasyon çalışmaları; (i) kaynak metalinin dendritik katılaşma yapısına sahip olduğunu ve yüzeyden köke doğru tüm pasolarda termal etki nedeniyle katılaşma yapısının değiştiğini, (ii) kaynak metalinde dolgu metalinin kimyasal kompozisyonuna bağlı olarak Nb-ca ve Mo/Nb-ca zengin karbürlerin oluştuğunu, (iii) ERNiCrMo-3 dolgu metali ile yapılan birleştirmede karbür miktarının daha fazla olduğunu ve karbürlerin mekanik özellikleri etkilediği, (iv) ana metal-kaynak metali geçiş bölgelerinde ana metallerin mikroyapılarında bulunan fazların morfolojisinin ve boyutlarının değiştiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, UNS S31803 duplex stainless steel and Hastelloy C-276 nickel based superalloy were joint by tungsten inert gas method. Nickel based ERNiCr-3 and ERNiCrMo-3 filler metals with different chemical composition were used for joining the dissimilar metals. Metallurgical structures of the joint parts were determined by microstructural characterization studies. In mechanical characterization studies, hardness and impact toughness were measured. Characterization studies showed that (i) weld metal had a dendritic solidification structure and the solidification structure changed due to thermal effects in all passes from the surface to the root, (ii) depending on the chemical composition of the filler metal, Nb-rich and Mo/Nb-rich carbides were formed in the weld metal, (iii) the amount of carbide was higher in joining with ERNiCrMo-3 filler metal and carbides affected the mechanical properties, (iv) the morphology and dimensions of the phases in the microstructures of the base metals changed within the base metal-weld metal transition zones.