Romatoid artrit'li ve psöriyatik artrit'li hastalardamedian sinir kesit alanının elektrofizyolojik ölçümlerle ve hastalık aktivasyonuyla ilişkisi
Relationship of median nerve cross-sectional area with electrophysiologicalmeasurements and disease activation in patients with rheumatoid arthritisand psoriatic arthritis
  1. Tez No: 615646
  2. Yazar: PINAR KAYA SUBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BODUR, DR. TUBA GÜLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Çalışmamızda; romatoid artritli (RA) ve periferik tutulumu olan psöriyatik artritli (PsA) hastalarda karpal tünel sendromu (KTS) varlığını incelemeyi, ultrasonografi (USG) ile median sinir kesit alanı (MSKA) ölçümü yaparak sinir iletim çalışmalarıyla karşılaştırmayı ve hastalık aktivitesiyle ilişkisini incelemeyi amaçladık. Materyal Metod: Yaptığımız kesitsel, prospektif bu çalışmaya; dahil edilme ve dışlanma kriterlerini sağlayan, 2010 ACR/EULAR klasifikasyon kriterlerine göre en az 1 yıldır RA tanısı almış 70 hasta, CASPAR Kriterleri'ne göre en az 1 yıldır PsA tanısı almış 39 periferik tutulumla giden PsA' lı hasta ve 70 kişiden oluşan kontrol grubu alındı. Hastaların yaşı, cinsiyeti, vücut kitle indeksi (VKİ), hastalık süresi (yıl), eklem tutulumları, kullandıkları ilaç bilgileri, romatoid faktör (RF), anti siklik sitrüline peptit antikor (CCP), eritrosit sedimentasyon hızı (ESH) ve C-reaktif protein (CRP) değerleri kaydedildi. Hastaların ağrı düzeyleri her 2 el için görsel ağrı skalası (Visual Analog Scale, VAS) ile değerlendirildi. RA'lı hastalarda hastalık aktivitesi,“Hastalık Aktivite Skoru (Disease Activity Score, DAS28)”ile, PsA'lı hastalarda hastalık aktivitesi,“PsA Aktivite İndeksi (The Disease Activity Index for Psoriatic Arthritis - DAPSA)”ile değerlendirildi. Hastaların KTS semptom şiddeti ve fonksiyonel değerlendirilmesi için Boston KTS anketi dolduruldu. Hastaların fonksiyonel kapasiteleri Türkçe geçerlilik ve güvenirliliği yapılmış“Sağlık Değerlendirme Anketi (Health Assessment Questionnaire, HAQ)”ile incelendi. Hastalar KTS varlığı açısından EMG ile değerlendirildi ve proksimal karpal tünelde (pisiform kemik seviyesinde) MSKA ölçümü yapıldı. Bulgular: RA'lı 4 el bileğinin KTS'ye bağlı operasyon öyküsü olması nedeniyle çalışma 354 el bileği üzerinden değerlendirildi. Gruplar arasında yaş, cinsiyet ve VKI açısından anlamlı farklılık izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to investigate the presence of CTS in patients with Rheumatoid arthritis (RA) and peripheral involvement in Psoriatic arthritis (PsA), measure the median nevre cross-sectional area (MCSA) with ultrasound (USG) to compare this with electrophysiologic studies and examine the relationship with disase activity. Material-Method: 70 RA patients diagnosed by the 2010 ACR/EULAR criteria for at least one year, 39 PsA patients with peripheral involvement diagnosed by the CASPAR criteria for at least one year and as a control group of 70 healty people recriuted to this cross-sectional, prospective study. Patients' age, gender, body mass index (BMI), disease duration (years), joint involvement, drug information, rheumatoid factor (RF), anti cyclic citrulline peptide antibody (CCP), erythrocyte sedimentation rate (ESR) and C-reactive protein (CRP) values were recorded. Pain levels of the patients evaluated with visual analog scale (VAS) for both hands. Disease activity was evaluated with Disease Activity Score (DAS28) in patients with RA and The Disease Activity Index for Psoriatic Arthritis (DAPSA) in patients with PsA. Boston CTS questionnaire used for evaluation of CTS symptom severity and patients' functionallity. The functional capacities of the patients were evaluated with HAQ. The patients examined by EMG for the diagnosis of CTS and the presence of CTS was evaluated by measuring the MCSA area at the level of pisiform bone. Results: The study was evaluated on 354 wrists since 4 wrists with RA had a history of operation related to CTS. There was no significant difference between the groups in terms of age, gender and BMI.