Aksiyel spondiloartritli hastalarda düşme ve ilişkili faktörler
Falls and related factors among the patients with axial spondyloarthritis
  1. Tez No: 615647
  2. Yazar: SENA ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BODUR, UZMAN TUBA GÜLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız aksiyel spondiloartritli hastalarda düşmeyi değerlendirmek ve bununla ilişkili olabilecek faktörleri incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza ASAS Spondiloartrit (SpA) kriterlerini karşılayan 18-65 yaş arası toplam 100 hasta (K/E:48/52) ve 60 sağlıklı (K/E:32/28) yaş ve cinsiyet uyumlu kontrol grubu dahil edildi. AkSpA'lı hastalar radyografik ve non-radyografik olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hasta ve kontrol grubunun demografik verileri kaydedildi, eritrosit sedimantasyon hızı (ESH) ve C-reaktif protein (CRP) düzeyleri kaydedildi, bir yıl içindeki düşme öyküleri sorgulandı. AkSpA'lı hastaların fonksiyonel değerlendirmesi; Bath Ankilozan Spondilit Fonksiyonel İndeksi (BASFİ-Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index) ile yapıldı. Omurga kısıtlılığı; Bath Ankilozan Spondilit Metrolojik İndeksi (BASFİ- Bath Ankylosing Metrology Index) ile, hastalık aktivitesi; Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Akitivite İndeksi (BASDAI -Bath Ankylosing Disease Activity Index), Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite Skoru (ASDAS-Ankylosing Spondylitis Disease Activity Score) ile, yaşam kalitesi; EASi-QoL (Evaluation of Ankylosing Spondylitis Quality of Life) ile, fonksiyonel durum HAQ-S (Health Assessment Questionaire for the Spondylarthropathies) ile değerlendirildi. Hasta ve kontrol grubunda düşme korkusu; Düşme Etkinlik Ölçeği ile, denge değerlendirmesi; Berg Denge Ölçeği, Tek Ayak Üstünde Durma Testi, Tinetti Denge ve Yürüme Testi, Zamanlı Kalk ve Yürü Testi ve Fonksiyonel Uzanma Testi ile değerlendirildi. Anksiyete; Beck Anksiyete Envanteri ile, depresyon; Beck Depresyon Envanteri ile, yaşam kalitesi; Kısa Form-12 (SF-12- Short Form-12) ile değerlendirildi. Bulgular: AxSpa'lı hasta grubu ve sağlıklı kontrol grubu arasında demografik veriler açısından anlamlı fark saptanmadı. AkSpA'lı grupta son bir yılda düşme oranı; %23 iken kontrol grubunda düşme oranı %8,3'dü.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to evaluate risk of falls and related factors among the patients with axial spondyloarthritis (AxSpA). Material-Methods: 100 patients (male to female ratio:52/48), between the ages of 18-65, with a diagnosis of spondyloarthritis (SpA) according to ASAS classification criteria for axial spondyloarthritis were enrolled in our study. Age and sex matched control group included 60 healthy volunteers (male to female ratio:28/32). Patients with AxSpA divided into two groups according to radiographic findings. Demographic data, erythrocyte sedimentation rate (ESR) and serum C- reactive protein (CRP) for both groups were collected. Study and control groups were questioned about history of falls. Functional ability, spinal mobility, disease activity, quality of life and functional status of the patients were assessed by use of Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index (BASFI), Bath Ankylosing Spondylitis Metrology Index (BASMI), Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI), Ankylosing Spondylitis Disease Activity Score (ASDAS), Evaluation of Ankylosing Spondylitis Quality of Life), Health Assessment Questionnaire for the Spondyloarthropathies (HAQ-S) respectively. Fear of falling for both groups was determined by using Tinetti Falls Efficacy Scale and balance evaluation was assessed by using Berg Balance Scale, Single Leg Stance Test, Tinetti Balance and Gait Scale, Timed Up and Go Test and Functional Reach Test. Anxiety levels and depressive symptoms of the participants were measured with Beck Anxiety Inventory and quality of life assessment was done by completing Short Form-12 (SF-12). 14 Results: There is no statistically significant demographic difference observed between both groups. Falling rates were 23% and 8.3% for study and control groups respectively.