Bulk-Fill akışkan kompozitlerin dentin bağlanma dayanımlarının ve polimerizasyon derecelerinin incelenmesi
Investigation of dentin bond strength and polymerization degrees of Bulk-Fill flowable composites
- Tez No: 615660
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA BAYINDIR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Restoratif diş hekimliğinde adeziv sistemlerin gelişmesiyle akışkan kompozitlerin kullanımı artmıştır. Üreticiler akışkan kompozitlerin yetersiz fiziksel ve mekanik özelliklerinden kaynaklanan dezavantajlarını gidermek amacıyla, düşük polimerizasyon büzülmesine ve yüksek translusentliğe sahip 'Bulk-Fill' kompozitleri geliştirmiştir. Bu çalışmanın amacı metakrilat esaslı akışkan kompozitler ile Bulk-Fill kompozitlerin dentin bağlanma dayanımlarının ve polimerizasyon derecelerinin incelenmesidir. Materyal ve Metod: Çalışmamızda kompozitlerin dentin bağlanma dayanımını değerlendirmek amacıyla mikrotensil testi kullanıldı. 60 adet çürüksüz molar dişin dentini açığa çıkarılarak rastgele 12 gruba ayrıldı. Altı farklı kompozit Self-Etch ve Etch&Rinse adezivler kullanılarak üretici talimatlarına uygun bir şekilde dentin yüzeylerine yerleştirildi. Düşük hızlı elmas testere ile her grupta 20 adet 1 mm2 kesit alanına sahip örnek hazırlandı (n=20). Daha sonra örneklere mikrotensil testi uygulanarak kompozitlerin dentin bağlanma dayanımları karşılaştırıldı. Kompozitlerin polimerizasyon derecelerini ölçmek amacıyla mikrosertlik ölçüm metodundan yararlanıldı. 2 ve 4 mm kalınlıkta silindirik kompozit bloklar hazırlanarak her bloğun taban ve tavan yüzeylerinden sertlik ölçümü yapıldı ve sertlik oranı hesaplandı. Ortalama sertlik oranı 0.80 ve üzeri olan kompozitler yeterli polimerizasyona sahip kabul edildi. Mikrotensil testi ve mikrosertlik ölçümünden elde edilen verilerin tek yönlü Varyans analizi ve Tukey HSD çoklu karşılaştırma testi ile analizleri yapıldı (α=0.05). Bulgular: Mikrotensil testi sonucunda farklı adeziv uygulanan grupların bazılarının dentin bağlanma dayanımları arasında istatistiksel farklılık görüldü (p0.05). Sertlik oranı ölçümü sonucunda 2 mm kalınlıkta tüm kompozitler yeterli polimerizasyon gösterirken, 4 mm kalınlıkta yalnızca SDR ve Xtra-Base örneklerinde yeterli polimerizasyon tespit edildi. Sonuçlar: Bulk-Fill kompoztiler 4 mm kalınlıkta uygulandıklarında metakrilat esaslı akışkan kompozitlerden daha yüksek polimerizasyon derecesi gösterirler.
Özet (Çeviri)
Aim: In Restorative dentistry, the use of flowable composites increased with the development of the dental adhesive systems. Manufacturers developed 'Bulk-Fill' composites which has low shrinkage and high translucency, in order to eliminate disadvantages of flowable composite caused by insufficient physical and mechanical properties. The aim of this study was to investigate the dentin bond strength and depth of polymerization between Bulk-Fill composite and traditional flowable composites. Materials and Methods: To evaluate the dentin bond strength of composites microtensile test was utilized. Sixty non-carious molar teeth were cut at the dentin level and randomly divided into 12 groups. Six different composites applied on flat dentin surfaces with Self-Etch and Etch&Rinse adhesive according to manufacturer instructions'. 20 samples with 1 mm2 cross-sectional area were prepared with low speed diamond saw for each groups (n=20). Then microtensile test was applied and dentin bond strength of composites was compared. In order to measure the depth of polymerization of the composites microhardness measurement method was used. Silindirical composite blocks with 2 mm and 4 mm thickness were prepared, than surface hardness of each composite blocks were measured on the bottom and top surfaces and hardness ratio was calculated. The composites wich has average hardness ratio of 0.80 or higher were considered to have sufficient polymerization degree. Data obtained from Microtensile test and Microhardness measurements were analysed with one way Anova and Tukey HSD (α=0.05). Results: According to the results of microtensile test there were statistically differences between dentin bond strength of some different adhesive applied groups (p0.05). Measurement of hardness ratio show that all composite samples have hardness ratio over 0.80 on 2 mm thickness, while only SDR and Xtra-Base samples showed sufficient degree of polimerizaition on 4 mm thichkness. Conclusion: Bulk-Fill composıte demonstrate even higher degree of polymerisation of the methacrylate based flowable composite when applied in 4 mm thickness.