Enterokoklarda yüksek düzey aminogıikozid direnci
  1. Tez No: 615661
  2. Yazar: GÖNÜL ÇİÇEK ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PAŞA GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Enterokoklar diğer birçok bakteri türünde var olan virülans faktörlerine sahip olmamalarına rağmen, çevre şartlarına dayanıklı olmaları, çeşitli antibiyotiklere intrinsik dirençli olmaları ve yeni direnç geliştirme yeteneklerinden dolayı son on yılda hastane infeksiyonlarının ve süperinfeksiyonların önemli nedeni arasında yer almaktadır. Enterokoldar insanlarda başta üriner sistem infeksiyonları olmak üzere, yara ve yumuşak doku infeksiyonları, endokardit, bakteriyemi, intraabdominal infeksiyonlar, neonatal sepsis ve menenjit gibi birçok infeksiyona neden olmaktadır. Son yıllarda enterokoklarda, antibiyotiklere karşı giderek artan oranda kazanılmış tipte direnç gelişimi gözlenmektedir. Bu bakterilerde özellikle YDAD varlığı tedavide önemli bir sorun olmaktadır. Bu çalışmada yatan hastaların klinik örneklerinde izole· edilen 49 enterokok suşu kullanılmıştır. Bu enterokok suşlarının 19'u yara, 11 'i idrar, 9'u kan,3'ü apse, 3'ü periton sıvısı, l'i trakeal aspirasyon sıvısı, l'i de vajen kültürlerinden izole edilmiştir. Bu suşlara APİ 20 strep kiti kullanılarak tür tanımlaması yapılmıştır. Tüm suşlarda standart agar dilüsyon tarama yöntemi kullanılarak YDAD, yüksek içerikli disk difüzyon yöntemi . kullanılarak da YDGD araştırılmıştır. Bu iki yöntem uyumluluk açısından karşılaştınlmıştır. Kontrol suşu olarak E. faecalis ATCC 29212 kullanılmıştır. Enterokoklann 31 (% 63.3)'i E. faeca1is, 15 (% 30.6)'i E. faecium, 2 (% 4)'si E. durans, 1(% 2)'i E. avium olarak tanımlanmıştır.E. faecalis türlerinin 10 (% 32.2)'unda YDGD, 15 (% 48.3)'inde YDSD, E. faecium türlerinin 10 (% 66)'unda YDGD, 10 (% 66)'unda da YDSD saptanmıştır. Tüm suşların 18 (%36.7)'inde, EJaecalis suşlarının 6 (% 29)'unda, E. faecium suşlarının 8 (% 53)'inde 2 E. ve tespit edilmemiştir . Aynı sonuçlar yüksek içerikli disk difüzyon yönteminde de saptanmıştır. Yüksek içerikli disk difüzyon testi ile standart agar tarama yöntemi karşılaştınlmış, tam bir uyumluluk saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Enterococcİ haven't many virulance factors as most of the other bacteria. Theyare able to grow and survive under harsh conditions. They have intrinsİc resistant to various antibiotics and able to acquire new mechanisms of resistance. For these reasons, enterococci are important cause of superinfections and nosocornial infections in recent years. Drinary tract infections are the most common clinical disease produced by enterococci. W ound and tissue infections, bacteremia, endocarditis, intraabdominal infections, neonatal sepsis and menengitis are the other clinical diseases produced by enterococci. in recent years, acquired type resistance to various antibiotics are being increased among enterococcİ. in the treatment of enterococcal infections, especia11y high level amionoglycoside resistance (HLAR) is an important problem. in this study, 49 enterococci strains isolated from clinical materials of hospita1ised patients were included. 19 of 49 enterococci strains were isolated from wound, 11 were from urine, 9 were from blood, 3 were from abscesses' materials, 3 were from peritonea! lavage, one was from thrachea1 aspirate, one was from vaginal cu1ture. API 20 Strep kit was used to identify the enterococcus species. :I-aAR was investigated by using . standart agar dilution screen method and high level gentamicine resistance (:I-aGR) was investigated by using high content disc diffüsion method. These two methods were compared. E. faecalis ATCC 29212 was used as control strain. 31(63.3 %) of 49 enterococci were detennined as E. faeca1is, 15(30.6 %) as E. faecium, 2 (4%) as E. Durans, 1( 2 %) as E. avium. 21 of 49 Enterococcİ strains have both HLGR and high level resistance ( 32.2%) E. faeca1is strains of aLL enterococcİ straıns both HLGR and HLSR was detected. Both HLGR and HLSR was detected in 6 (29%) of E. faeca1is strains, in 8 (53%) of E. faecİum strains, in one of 2 E. durans strains. The same results· were detected with the high content disc diffüsİon method. When the two methods were compared, these results were completely correlated.