Gelenek ve modernite dikotomisinde Türk popüler müzik yapıları ve melezlik
Turkish popular music structures and hybridity in dichotomy of tradition and modernity
  1. Tez No: 615686
  2. Yazar: GÖKSAL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. GÖKÇE ALTAY ARTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Türk popüler müzik yapılarının caz, rock, latin, funk ve pop müzik gibi modern türlerle iç içe geçerek oluşturduğu melez yapı, Türk Müziğinde Batılılaşma hareketlerinin başladığı Tanzimat döneminden bugüne süre gelen tarihsel süreç içerisinde geçirdiği değişimler bağlamında ele alınmıştır. Bu incelemede Arabesk, Türk Halk müziği (THM) ve Türk Sanat müziği (TSM) gibi türlerin hangi etkenlerle değişime maruz kaldıkları ve bu değişimi tetikleyen faktörlerin neler olduğu çeşitli teorik yaklaşımlarla - müzik/medya, küreselleşme, World music, popüler müzik, popüler kültür, modernizm, post-modernizm, kitle kültürü - incelenmiş ve üretilen melez yapıların içinde bulunduğu dinamik oluşumun bugüne kadar geçirdiği değişimler karşılaştırmalı olarak irdelenmiştir. Ayrıca THM, TSM ve Arabesk gibi türlerin; caz, rock, pop, latin, funk türleriyle iç içe geçerek oluşturduğu eserler söz konusu bu türlerin ortaya çıktığı bölgelerdeki örneklerle karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma ile söz konusu türler arasındaki benzerlikler ve farklılıklar ortaya konmuştur. Sonuç olarak çalışmada; THM, TSM ve arabesk müziğin zaman içinde geçirdiği değişimler ve oluşan popüler müzik yapıları ortaya konmuştur. Bu bağlamda Türk Popüler müziğinde ortaya çıkan değişim sürecinin araştırıldığı bu tezin, bundan sonra Türk Popüler müziği üzerine yapılacak benzer araştırmalara kaynak oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The hybrid structure formed by intertwining Turkish Popular Music structures with modern genres such as jazz, rock, Latin, funk and pop music was discussed in the context of the changes that it has gone through since the Tanzimat period, which Westernization movements began in Turkish Music. In this study, the factors caused some changes on the genres such as arabesque, Turkish Folk Music and Turkish Art Music and the factors that triggered these changes were explained by various theoretical approaches- music/media, globalization, World music, popular music, popular culture, modernism, post-modernism, mass culture- examined and the changes that the dynamic formation of hybrid structures produced so far was examined comparatively. In addition, Turkish Folk Music, Turkish Art Music, and Arabesque intertwined with the genres such as jazz, rock, Latin, funk, pop were compared with the examples in the region where these genres emerged first as well. As a result, the changes that Turkish Folk Music, Turkish Art Music, and arabesque music have undergone over time, and the generation of some hybrid structures within these genres have been revealed. In this context, the aim of this thesis is to investigate the process of change in Turkish popular music and to assist similar researches on Turkish popular music.