Türkiye'de ekonomik bunalımın ticarî işletmeler üzerindeki etkileri, tedbirler ve malî problemlerin hukukî sonuçları
The effects of economic crisis on commercial enterprisespreventive measures and legal results of financial problems in Turkey
- Tez No: 615685
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZHAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ekonomik bunalımlar neticesinde ekonomide ortaya çıkan daralma sebebiyle negatif yönde etkilenen aktörlerden biri de ticarî işletmelerdir. Bunalımlar, ticarî işletmelerin yaşamlarını idâme ettirebilmelerini engelleyecek derece mühim sonuçlar doğurmaktadır. Ticarî işletmeler açısından istihdamdan üretime, pazarlamadan finansal sistemlere değin birçok alanda ekonomik bunalımın yıkıcı etkilerini görmek olasıdır. Bunun sonucunda söz konusu işletmeler karşılarındaki malî sorunlara karşı ya varlıklarını devam ettiremeyecekler ya da bazı destek ve tedbirlerle ayakta kalmaya çalışacaklardır. Bu çalışma, Türkiye'deki ticarî işletmelerin malî sorunlarla savaşma konusunda hangi tedbirlere başvurduklarına odaklanmaktadır. Ayrıca çalışmada malî açıdan başarılı olamayanların hangi hukukî düzenlemelere başvurduklarına değinilmektedir. Türkiye'nin içinden geçtiği ekonomik bunalım gözönünde tutulduğunda söz konusu işletmelerin genellikle malî açıdan sorunlarla baş edemediği, alacak-borç yönetimi, stok yönetimi, kredi yönetimi, kur riski yönetimi ve varlık satışı noktalarında başarılı olamadıkları tespit edilmektedir. Bunun sonucunda bu yapıların genellikle konkordato ya da iflâs talep ettikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the factor certainly affected by economic crisis is commercial enterprises. Economic crises have very important consequences which help to end lives of commercial enterprises. It is possible to say that devastating effects of economic crisis in many areas (from employment to production from marketing to financial systems etc.) for commercial enterprises. As a result, these enterprises have two choices. The first one is not be able to survive against financial problem for the second one is trying to survive with some legal supports and preventive measures.This study focuses on what legal measures for commercial enterprises resorttostruggling with main economicproblems in Turkey.Also in thestudy, somelegal regulations-which can be applied- were touched on for financially unsuccessful commercial enterprises. Inconclusion, in Turkey lots of commercial enterprises can not able to fight against important economic problems of economic crisis. And they were unsuccessful in receivable debt management, inventory management, credit management, currency risk management and assetsales. As a result, these commercial enterprises usually declare concordat or bankruptcy.