Gelenek ve modernite arasında iyileştirme uygulamaları
Healing practices between tradition and modernity
  1. Tez No: 706819
  2. Yazar: GAMZE ELBUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MARK LEWIS SOILEAU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Geleneksellik uzun süre modernliğin zıttı olarak algılanmış ve modernitenin yayıldığı alanlarda onun gölgesinde kalmıştır. Bununla birlikte, birçok geleneksel iyileştirme uygulaması eski zamanlardan bugüne dek sürdürülmüştür. Yapılan son çalışmalar gösteriyor ki geleneksellik ve modernlik bir yandan zıt içeriklere sahipken diğer yandan her geçen gün değişen özellikleri nedeniyle birbirlerini kapsayabiliyor ve etkileyebiliyorlar. Geleneksel yöntemlere dayandığı savunulan iyileştirme uygulamalarının, modernliğin daha baskın olduğu bir kültürel ortamda ifade buluş şekilleri bu araştırmaya konu edilmiştir. Uygulayıcıların anlatımlarının bu yöntemlerin modernite ve geleneklerle olan ilişkisini nasıl yansıttığı sorunu buradaki araştırmalara yön verir. Söz konusu iyileştirme uygulamalarının Türkiye'deki çeşitliliği dolayısıyla araştırma alanlarının sınırlandırılmasına ihtiyaç duyuldu. Bu sebeple eski zamanlardan bugüne dek bir iyileştirme aracı olarak kullanılan elle dokunma yöntemini içeren üç uygulama seçilmiştir. Bunlar: masaj, Mikusano Mitakara ve Reiki'dir. Araştırma alanlarındaki ifadelerin betimlenerek incelenmesi sonucunda uygulayıcıların, iyileştirme yöntemlerini ve kendilerini modernlik ile geleneksellik arasında çeşitli bağlamlarda konumlandırarak uygulamaları aktardıkları ve sürdürdükleri anlaşılır.
Özet (Çeviri)
Traditionality has long been perceived as the opposite of modernity and it has been overshadowed in areas where modernity has spread. However, many traditional healing practices have been carried on from ancient times to the present. Recent studies show that traditionality and modernity, on the one hand, have opposite contents, on the other hand, they can cover and influence each other due to their changing features every day. The forms of expression and invention in a cultural environment where modernity is more dominant of the healing practices, which are claimed to be based on traditional methods, are the subject of this research. The question of how practitioners' expressions reflect the relationship of these methods with modernity and tradition directs the research here. Due to the diversity of healing practices in Turkey, there was a need to limit the research areas. For this reason, three practices including the hand-touch method, which has been used as a healing tool since ancient times, have been selected. These are: massage, Mikusano Mitakara and Reiki. As a result of the descriptive analysis of the expressions in the research areas, it is understood that the practitioners transfer and maintain the practices by positioning the healing practices and themselves in various contexts between modernity and tradition.